NBA: Σαρωτικοί Bucks, στα "σχοινιά" ο Lebron (ΒΙΝΤΕΟ)

Ενημερώθηκε: 21/04/18 - 12:00

Οι Milwaukee Buck σήκωσαν κεφάλι και συνέτριψαν τους Boston Celtics με 116-92, μειώνοντας σε 2-1 το «σκορ» της σειράς για τα Playoffs του ΝΒΑ.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο δεν χρειάστηκε να κάνει τίποτα… φοβερό για να έρθει η νίκη. Τελείωσε τον αγώνα με 19 πόντους (5/9 δίποντα, 3/4 τρίποντα), 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 τάπες και 2 λάθη. Μάλιστα δεν χρειάστηκε να πατήσει παρκέ για πάνω από 27 λεπτά, αφού το σκορ το επέτρεπε και είχε πέντε φάουλ.

Οι Bucks προηγήθηκαν με 48-25 στο ημίχρονο και οι Celtics δεν πλησίασαν στη συνέχεια πέρα από το -14 (76-62), τρία λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου.

Ο Khris Middleton είχε 23 πόντους, 8 ριμπάουντ και 7 ασίστ, ενώ από 17 πόντους πρόσθεσαν οι Eric Bledsoe και Jabari Parker. Ο Al Horfrod με 16, ο Greg Monroe με 15 και ο Jason Tatum με 14 πόντους πάλεψαν περισσότερο από τους Celtics.

Το τέταρτο ματς της σειράς θα γίνει την Κυριακή στις 20:00 (ώρα Ελλάδας), ξανά στο Μιλγουόκι.

Αν και προηγήθηκαν με +17 στο πρώτο ημίχρονο (40-57), οι Cleveland Cavaliers τελικά ηττήθηκαν με 92-90 από τους Pacers που πήραν προβάδισμα με 2-1 στη σειρά.

Ο Bojan Bogdanovic έκανε ρεκόρ καριέρας στα playoffs με 30 πόντους, τους 19 στο δεύτερο ημίχρονο, έχοντας 7/9 τρίποντα. Ακολούθησε ο Victor Oladipo με 18 πόντους (αν και με μόλις 5/15 σουτ), 7 ασίστ, 6 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.

Ο Lebron James έκανε ξανά ό,τι περνούσε από το χέρι του έχοντας 28 πόντους (10/22 σουτ), 12 ριμπάουντ και 8 ασίστ, αλλά πλην του Kevin Love που είχε 19 πόντους δεν πήρε βοήθεια. Οι Cavs κατάφεραν να πλησιάσουν από τους επτά πόντους σε απόσταση βολής, αλλά το τρίποντο του JR Smith στην εκπνοή δεν βρήκε στόχο.

Οι Wizards παρέμειναν στο κόλπο της πρόκρισης κερδίζοντας 122-103 τους Raptors και μειώνοντας σε 2-1 το «σκορ» της σειράς.

Το παιχνίδι ήταν πολύ επεισοδιακό. Οι παίκτες των δύο ομάδων κόντεψαν να έρθουν πολλές φορές στα χέρια, ενώ το κοινό της Γουάσινγκτον φώναζε ρυθμικά «USA» θέλοντας να πικάρει τους… Καναδούς.

Ο John Wall και ο Bradley Beal είχαν από 28 πόντους, με τον πρώτο να μοιράζει και 14 ασίστ, ενώ 16 πόντους είχε ο Marcin Gortat. Για το Τορόντο, που έχασε την επαφή με το σκορ στο τρίτο δωδεκάλεπτο ο DeMar DeRozan με 23 και ο Kyle Lowry με 19 πόντους προσπάθησαν περισσότερο.

Το τέταρτο ματς θα γίνει ξανά στην πρωτεύουσα, τα ξημερώματα της Δευτέρα (1:00).