Νικητής στο...θρίλερ ο ΠΑΟΚ, παραλίγο εκατοστάρα ο Άρης

Ενημερώθηκε: 26/12/16 - 22:03

Σε ένα φοβερό παιχνίδι, ο ΠΑΟΚ επέστρεψε από το -10 (71-61), επέστρεψε από το -4 (80-76) και τελικώς πήρε το διπλό απέναντι στον Κόροιβο με σκορ 82-80 για την 12η αγωνιστική της Α1.

Στην τελευταία –ουσιαστικά- επίθεση του αγώνα, ο Μπράουν των Πελοποννήσιων έχασε λέι-απ, ενώ στη συνέχεια από λάθος πάσα του Χρυσικόπουλου, η μπάλα έφτασε στον Μιλουτίνοβιτς, ο οποίος όμως έριξε airball σε αφύλαχτο τρίποντο(!) που θα μπορούσε να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του.

Στο 7-5 βελτιώθηκε το ρεκόρ των Θεσσαλονικέων που παραμένουν μέσα στην εξάδα, ενώ από την άλλη οι ηττημένοι έπεσαν στο 3-9.

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 44-42, 68-61, 80-82

Οι «κίτρινοι» είχαν διάθεση για σκορ και θέαμα κόντρα στο Λαύριο, το οποίο νίκησαν 98-77, με αποτέλεσμα να φτάσουν στο 8-4 και να παραμείνουν μόνοι στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας!

Τέσσερις παίκτες της ομάδας του Δημήτρη Πρίφτη τελείωσαν το παιχνίδι με διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Καββαδά να ήταν πρώτος σκόρερ με 20 πόντους, τους Ζάρα και Κάμινγκς να είχαν από 17 και τον Ντραγκίσεβιτς να προσθέτει 14. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Μπολντς με 15 πόντους.

Μόλις για πέντε λεπτά έμεινε κοντά στο σκορ το Λαύριο (9-6), με τον Άρη να πατά το… γκάζι στη συνέχεια και να πηγαίνει στο +13 (22-9) μέσα σε τρία λεπτά. Το καλάθι του Καββαδά συντηρούσε στα ίδια επίπεδα τους «κίτρινους» (24-11), αλλά με ένα προσωπικό… σόου, ο Στεφανίδης πήρε από το χέρι τους φιλοξενούμενους και έτσι ψαλίδισε τη διαφορά στο -5 (24-19) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 50-35, 72-59, 98-77

Άρης (Πρίφτης): Ξανθόπουλος 9 (3), Φλιώνης 2, Τσαϊρέλης 3, Τζένκινς, Ζάρας 17 (4), Κάμινγκς 17 (2), Σίμτσακ 5, Μπάκνερ 2, Γιάνκοβιτς 9, Καββαδάς 20, Ντραγκίσεβιτς 14 (2).

Λαύριο (Σερέλης): Σέλτον 4, Χάμιλτον 11 (1), Πάντερ 13 (2), Γκρέι 14 (4), Στεφανίδης 10 (2), Αθανασούλας 2, Περράκης 5, Κακλαμανάκης 3, Κοκ, Μπολντς 15 (2).