ΝΠΣ Βόλος-ΑΕΚ 1-0: Μάγκας Βολιώτης - «Άρρωστη» Ένωση (ΒΙΝΤΕΟ)

ΝΠΣ Βόλος-ΑΕΚ 1-0: Μάγκας Βολιώτης - «Άρρωστη» Ένωση

Ενημερώθηκε: 14/03/21 - 22:33

Στο Κύπελλο τη νίκησε, αλλά δεν πέρασε και δεν την πλήγωσε. Όμως αυτή τη φορά ο Βόλος χάρηκε τη νίκη του με 1-0 επί της ΑΕΚ στο φινάλε της κανονικής περιόδου της Super League και την έβαλε σε μπελάδες.

Όπως και στον επαναληπτικό προημιτελικό, ένα ανόητο πέναλτι (τότε του Τσιντώτα, τώρα του Μιτάι) έκρινε το ματς, με τον Δουβίκα και πάλι σκόρερ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου.

Νωθρή στο πρώτο ημίχρονο και ανούσια στο δεύτερο ημίχρονο η «Ένωση», δεν δημιούργησε στην πραγματικότητα ούτε μία ευκαιρία, ακόμη και μετά την αποβολή του Μπαριέντος με απευθείας κόκκινη στο 85’.

Έτσι οι Βολιώτες πάνε στα playout ως επικεφαλής της βαθμολογίας, ενώ η ΑΕΚ νιώθοντας πλέον την απειλή του Παναθηναϊκού (-3)ή του ΠΑΟΚ (-1) που είναι πίσω της.

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων:

ΝΠΣ Βόλος (Λόπεθ): Κλέιμαν, Τέκιο, Γκρίλο, Μήτογλου, Μπαρτόλο, Μπαριέντος, Νίνης (65’ Κιάκος), Τσοκάνης (92’ Κολόμπο), Μαρτίνες (82’ Σάντσες), Περέα, Δουβίκας.

Έμειναν στον πάγκο: Γκαραβέλης, Μπάλλας, Μπουένο, Κρητικός, Λογαράς.

ΑΕΚ (Χιμένεθ): Αθανασιάδης, Μιτάι (46’ Σβάρνας), Νταντσένκο, Λάτσι, Νεντελτσιάρου, Σιμάνσκι (46’ Σάκχοφ), Κρίστισιτς, Μάνταλος, Γκαρσία (71’ Μαχαίρας), Αλμπάνης (85’ Χριστόπουλος), Ανσαριφάρντ (63’ Ολιβέιρα).

Έμειναν στον πάγκο: Τσιντώτας, Χνιντ, Βασιλαντωνόπουλος, Κοσίδης.