Ο Τσιτσιπάς νίκησε με ανατροπή τον Τζόκοβιτς

Ενημερώθηκε: 11/10/19 - 13:56

Ακόμη μία σπουδαία διάκριση, πρόσθεσε στο ενεργητικό του ο Στέφανος Τσιτσιπάς. Ο 20χρονος Ελληνας πρωταθλητής, νίκησε με 3-6, 7-5, 6-3 τον Νόβακ Τζόκοβιτς και προκρίθηκε στον ημιτελικό του διεθνούς τουρνουά τένις, που φιλοξενείται στην Σανγκάη. Εκεί θα αντιμετωπίσει τον Ρώσο, Ντανιίλ Μεντβέντεφ.

Ο επικεφαλής της παγκόσμιας κατάταξης, μπήκε πολύ δυνατά στο κορτ και αφού προηγήθηκε με 3-0, κατάφερε με κύριο όπλο την παραδειγματική ψυχραιμία, να ξεπεράσει την όποια αντίδραση του Ελληνα πρωταθλητή και να κλείσει το σετ με 6-3.

Γνωρίζοντας ότι δεν έχει τίποτε να χάσει, ο 20χρονος Τσιτσιπάς, άρχισε αποφασιστικά το δεύτερο σετ και προηγήθηκε 2-1, 3-2, 4-3, 5-4 και 6-5. Και μετά από ένα συναρπαστικό 12ο γκέιμ, ο Ελληνας (Νο 7 στον κόσμο) άσος «έσπασε» το σερβίς του Σέρβου και πήρε το σετ με 7-5.

Ο Τσιτσιπάς είχε επανακτήσει την αυτοσυγκέντρωση του και με «καθαρό» μυαλό, έφερε σε δυσχερή θέση τον κορυφαίο τενίστα του πλανήτη, προηγούμενος με 3-1 γκέιμ. Κάπου εκεί, καθοριστικό ρόλο έπαιξε η ψυχολογική και η σωματική κόπωση του 37χρονου Τζόκοβιτς, ο οποίος βρέθηκε πίσω στο σκορ με 4-1. Ηταν το σημείο που εκμεταλλεύθηκε, ο «Tsitsifast», προκειμένου να διαχειρισθεί με... χειρουργική ψυχραιμία και ακρίβεια το υπόλοιπο του αγώνα και να φθάσει -εκμεταλλευόμενος το σερβίς του- στον θρίαμβο με 6-3.

Τσιτσιπάς: «Είμαι πραγματικά πολύ χαρούμενος»

«Είμαι πραγματικά πολύ χαρούμενος που πέτυχα μία μεγάλη νίκη όπως αυτή».

Αμέσως μετά το τέλος του αγώνα, ο Ελληνας πρωταθλητής στην καθιερωμένη... υπογραφή στην κάμερα της αναμέτρησης, έγραψε με μαρκαδόρο «Καλοβελωνιές». Υπενθυμίζεται, ότι ο Γιώργος Καλοβελώνης έλαβε μέρος στους Ολυμπιακούς Αγώνες της Σεούλ (1988), ενώ ο υιός του, Μάρκος, συμμετείχε μαζί με τον Τσιτσιπά στο Davis Cup, που φιλοξενήθηκε πρόσφατα στις εγκαταστάσεις του Τατοϊου.

Παγκόσμια υπόκλιση στον Τσιτσιπά

Παγκόσμια υπόκλιση στον Στέφανο Τσιτσιπά, ο οποίος πραγματοποιώντας μια από τις καλύτερες εμφανίσεις στην καριέρα του, νίκησε για δεύτερη φορά τον Νόβακ Τζόκοβιτς και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Shanghai Masters, όπου θα αντιμετωπίσει τον Ρώσο, Ντανιίλ Μεντβέντεφ.

«Έπαιξε τένις υψηλής ποιότητας, άξιζε να νικήσει», είπε στις πρώτες του δηλώσεις ο 32χρονος Σέρβος για τον Τσιτσιπά. Η ιστοσελίδα των ΗΠΑ tennisworld έγραψε: «Ο Στέφανος Τσιτσιπάς αποκαθηλώνει τον Νόβακ Τζόκοβιτς με σπουδαίο στυλ».

«Περίπου δυόμισι ώρες μετά την εξασφάλιση της θέσης στους τελικούς της ATP, ο Στέφανος Τσιτσιπάς, νίκησε τον Νονάκ Τζόκοβιτς 3-6, 7-5, 6-3 σε δύο ώρες και δύο λεπτά. Ο Στέφανος φτάνει μέχρι τον τέταρτο ημιτελικό Masters 1000, παίζοντας σε υψηλό επίπεδο. Ήταν η δεύτερη νίκη για τον Τσιτσίπα επί του Τζόκοβιτς σε τρεις αγώνες», ανέφερε χαρακτηριστικά.

«Σούπερ Στέφανος. Ο Τσιτσιπάς νίκησε για δεύτερη φορά τον Νόβακ Τζόκοβιτς σε τρεις αγώνες, παίρνοντας την πρώτη του νίκη επί ενός Νο 1 στον κόσμο για αν φτάσει στα ημιτελικά», ήταν η πρώτη αντίδραση στο twitter από την ιστοσελίδα της ATP.

Τζόκοβιτς: «Έχει σίγουρα την δυναμική να γίνει το Νο1 στον κόσμο»

Βαθιά υπόκλιση και αναγνώριση του Νόβακ Τζόκοβιτς στον Στέφανο Τσιτσιπά: «Έχει σίγουρα την δυναμική να γίνει το Νο1 στον κόσμο», είπε ο 32χρονος Σέρβος Νο 1 της παγκόσμιας κατάταξης, μιλώντας στην ιστοσελίδα της διοργάνωσης, αμέσως μετά την ήττα του (3-6, 7-5, 6-3) από τον Έλληνα πρωταθλητή στα προημιτελικά του Shanghai Masters, που είχε διάρκεια δύο ώρες και δύο λεπτά.