Ολυμπιακός-ΟΦΗ 2-1: Νίκη αλλά με... σκιές VAR!

Ενημερώθηκε: 19/10/19 - 21:41

Ο Ολυμπιακός πέρασε... αλώβητος την πρώτη δοκιμασία στον μίνι αγωνιστικό «Γολγοθά» που έχει μπροστά του ως τη διακοπή του Νοέμβρη, επικρατώντας 2-1 του άκρως ανταγωνιστικού και αξιόμαχου ΟΦΗ στο Καραϊσκάκη, για την 7η αγωνιστική της Super League.

Ο Σουντανί με τα δύο γκολ του, ήταν ο άνθρωπος του αγώνα για τους «ερυθρόλευκους» οι οποίοι παρατάχθηκαν με αρκετές αλλαγές και διαφορετικό σύστημα από τον Πέδρο Μαρτίνς.

Οι Κρητικοί θα μπορούσαν κάλλιστα να είχαν «τσιμπήσει» έστω την ισοπαλία, ωστόσο οι Πειραιώτες στα κρίσιμα σημεία του αγώνα ήταν καλύτεροι, έστω και στις λεπτομέρειες, για να διατηρήσουν έτσι το αήττητο στην έδρα τους και να παραμείνουν στην κορυφή της βαθμολογίας.

Φωνάζουν δικαίως στον ΟΦΗ για τον μη καταλογισμό πέναλτι στην φάση του 33ου λεπτού (με το σκορ στο 1-0) σε μαρκάρισμα του Ρουμπέν Σεμέδο στον Φιγκεϊρέδο. Ο Παπαδόπουλος άφησε την φάση στην κανονική της διάρκεια, όμως διέκοψε την αναμέτρηση, αφού το Var Room ήθελε να την τσεκάρει ξανά.

#olyofi

pic.twitter.com/SOoPSwjiqD

Αυτό...

October 19, 2019

Όπως έδειξαν τα τηλεοπτικά ριπλέι, ο Πορτογάλος στόπερ του Ολυμπιακού σε καμία περίπτωση δεν βρίσκει την μπάλα και με την φόρα που έχει στο τάκλιν φαίνεται να βρίσκει τον επιθετικό του ΟΦΗ, ο οποίος πέφτει στο έδαφος.

Το οξύμωρο είναι ότι αυτή την ιδιαίτερη φάση από το VAR Room, ο αρμόδιος διαιτητής Κουμπαράκης δεν ζήτησε από τον Παπαδόπουλο να δει και ο ίδιος την φάση (όπως και θα ήταν το πιο λογικό), αλλά έκρινε ότι δεν υπάρχει καμία περίπτωση πέναλτι και έδωσε εντολή να συνεχιστεί το παιχνίδι.