Ολυμπιακός-Περιστέρι 92-69: Για... καλά Χριστούγεννα

Ενημερώθηκε: 23/12/18 - 18:27

Για 14 λεπτά, το Περιστέρι κυριαρχούσε στο παρκέ του ΣΕΦ, φτάνοντας ακόμη και στο +19 (19-38), τρομάζοντας τον Ολυμπιακό.

Ωστόσο, εκεί ο Αξέλ Τουπάν σήμανε την… αντεπίθεση και σε συνδυασμό με ένα εξαιρετικό ημίχρονο οι «ερυθρόλευκοι» πήραν τη νίκη (92-69), με αποτέλεσμα να πάνε στο 9-1 και να μείνουν μόνοι στη δεύτερη θέση της Α1.

Το παιχνίδι «στράβωσε» από τα πρώτα δευτερόλεπτα για την ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ, με τον Γιάνις Στρέλνιεκς να αποχωρεί τραυματίας, ύστερα από αγκωνιά που δέχθηκε στο κεφάλι από τον Χένρικ Σίρκο.

Στο δεύτερο μέρος, οι Πειραιώτες έβγαλαν… δαγκάνες στην άμυνα και μπλόκαραν το σύνολο του Πεδουλάκη, το οποίο από τους 48 πόντους που σημείωσε στο πρώτο μισό, αρκέστηκε μόλις στους 21, στο επόμενο 20λεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 42-48, 74-58, 92-69