ΟΦΗ-Παναθηναϊκός 3-1: Τον χόρεψε πεντοζάλι!

Ενημερώθηκε: 09/12/18 - 19:45

Ο ΟΦΗ παρουσιάστηκε αποφασισμένος στο "Γεντί Κουλέ" και με μια εμφάνιση γεμάτη πάθος, επικράτησε απολύτως δίκαια του Παναθηναϊκού με 3-1!

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Δεληγιαννίδη στο 5’, για να δουν το δοκάρι τους να σταματάει τον Δώνη στο 16ο λεπτό. Ο Κάτσε έκανε το 1-1 στο 36’, όμως ο Πλατέλλας με τη βοήθεια και της τύχης τους έδωσε εκ νέου το προβάδισμα, τέσσερα λεπτά μετά.

Για να έρθει ο Κοροβέσης, εκμεταλλευόμενος νέο λάθος της άμυνας των φιλοξενούμενων και να διαμορφώσει με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα το τελικό αποτέλεσμα.

Ο ΟΦΗ έδειξε πως το ήθελε περισσότερο, εκμεταλλεύθηκε τα… παιδικά λάθη στην απέναντι πλευρά και με συστατικό την αφόρητη πίεση, έφτασε στη μεγάλη επιτυχία. Την ίδια ώρα, ο ΠΑΟ φάνηκε άψυχος, δεν μπόρεσε να ανταπεξέλθει στο 3-5-2 του προπονητή του και μοιραία γνώρισε τη δεύτερη εκτός έδρας ήττα του, μετά την Τούμπα.

Οι συνθέσεις:

ΟΦΗ (Νίκος Παπαδόπουλος): Στρέζος, Δεληγιαννίδης, Παπάζογλου, Ποτουρίδης, Κοροβέσης, Μεγιάδο (92’ Μιχόγεβιτς), Νάστος, Κυριακίδης, Πλατέλλας (85’ Κουτσιανικούλης), Σασί (72’ Παπαστεριανός), Βουό

Παναθηναϊκός (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Πούγγουρας, Κολοβέτσιος, Μαυρομμάτης (83’ Στάικος), Χατζηγιοβάνης, Κάτσε, Κουρμπέλης, Δώνης (63’ Χατζηθεοδωρίδης), Ινσούα (63’ Καμπετσής), Μακέντα, Μπουζούκης

Διαιτητής: Μανώλης Σκουλάς (Θεσσαλίας).