Παναθηναϊκός - Ξάνθη 0-1: Νίκη στο VAR για τους Ακρίτες

paoxan

Ενημερώθηκε: 05/10/19 - 20:14

Παναθηναϊκός - Ξάνθη: 0-1. Οι Ακρίτες νίκησαν τους «πράσινους» στη Ριζούπολη με το VAR να είναι ο πρωταγωνιστής της αναμέτρησης καθώς σε δυο δύσκολες φάσεις αποφάσισε υπέρ των Ακριτών που πέρασε την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Το VAR ήρθε στο ελληνικό ποδόσφαιρο για να λύσει τα προβλήματα του και όχι να δημιουργήσει περισσότερα όπως έκανε στο ματς του Παναθηναϊκού με την Ξάνθη όπου ουσιαστικά το VAR έδωσε τη νίκη στους Ακρίτες.

Καθώς από τη μια ακύρωσε γκολ των πράσινων στο πρώτο ημίχρονο και δεύτερον μέτρησε γκολ της Ξάνθης στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης. Μιλάμε μάλιστα για δυο οριακές φάσεις όπου το ριπλέι του συνδρομητικού καναλιού δείχνει στο γκολ του Ζαχίντ πως δεν υπάρχει οφσάιντ και στο τέρμα του Φόσα πως ο Στάρτζον ξεκινάει από θέση οφσάιντ.

Ακόμα και με το VAR όμως η Ξάνθη παρά το γεγονός ότι δεν έπαιξε τόσο καλά είχε τρεις σπουδαίες ευκαιρίες και πήρε μια σημαντική νίκη και με το τρίποντο αυτό σκαρφάλωσε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Την ίδια ώρα ο Παναθηναϊκός γνώρισε μια ακόμη ήττα από τους Ακρίτες, την τέταρτη τα τελευταία πέντε χρόνια, παρά το βελτιωμένο πρόσωπο με βάση το οποίο άξιζε ένα γκολ όπως δήλωσε με απόλυτη ειλικρίνεια και ο τεχνικός των Ακριτών, Κίκο Ραμίρεθ με τη λήξη της αναμέτρησης.

Με αυτή την ήττα βέβαια οι πράσινοι, η δεύτερη σε τρία εντός έδρας ματς, παρέμειναν χαμηλά στη βαθμολογία και έδειξαν πως παρά τη βελτίωση θέλουν ακόμα δουλειά στην επίθεση.