Το πραγματικό «ραντεβού στα γουναράδικα» πριν 36 χρόνια

Ενημερώθηκε: 25/05/16 - 13:40

Σαν σήμερα πριν από 36 χρόνια η Καστοριά έγινε η πρώτη επαρχιακή ομάδα που κατέκτησε ο Κύπελλο Ελλάδας, κλείνοντας το πραγματικό... «ραντεβού στα γουναράδικα» για ξέφρενους πανηγυρισμούς. Η Καστοριά επικράτησε με 5-2 επί του Ηρακλή στον τελικό στο τότε γήπεδο της ΑΕΚ στη Νέα Φιολαδέλφεια. Δυστυχώς σήμερα η ομάδα της Καστοριάς αγωνίζεται στο τοπικό πρωτάθλημα με στόχο την επάνοδο στη Γ' Εθνική.

Ο Α.Γ.Σ.Κ. «Καστοριά» ιδρύθηκε στις 6 Αυγούστου 1963 με τη συγχώνευση των ομάδων της Καστοριάς: Άρη (αρχές δεκ. '30), Ατρόμητου (ιδρύθηκε το 1928) και Ορεστιάδας (από τις αρχές δεκαετίας '30).

Ξεκίνησε από τηΒ΄ Εθνική και το 1974 ανέβηκε στην Α΄ Εθνική. Έως την περίοδο 1965-1966 αγωνιζόταν με το όνομα Άρης Καστοριάς από την περίοδο 1966-1967 αγωνίζεται κανονικά σαν Α.Γ.Σ.Κ. «Καστοριά».

Η Καστοριά κερδίζει για πρώτη φορά την άνοδο της στην Α' Εθνική την περίοδο 1973-1974 όταν τερμάτισε πρώτη στον τρίτο όμιλο της Β' Εθνικής.Την πρώτη νίκη της στην Α' Εθνική την έκανε με την έναρξη του πρωταθλήματος της επόμενης χρονιάς στις 29 Σεπτεμβρίου 1974, όταν κέρδισε τον επίσης νεοφώτιστο ΠΑΣ Γιάννενα με 1-0 με γκολ του Ανέστη Αφεντουλίδη.

Ενδοξότερη στιγμή στα χρονικά του συλλόγου αποτελεί η 25η Μαϊου του 1980, όπου η Καστοριά κατόρθωσε να σπάσει το κατεστημένο και να στρέψει πάνω της τα φώτα όλης της Ελλάδας, όντας η πρώτη επαρχιακή ομάδα που κατέκτησε τίτλο, όταν έπειτα από θριαμβευτική πορεία στο Κύπελλο Ελλάδος συνέτριψε με το εντυπωσιακό 5-2 τον Ηρακλή στον αξέχαστο εκείνο τελικό της Νέας Φιλαδέλφειας.

Τα στοιχεία του τελικού

Αθήνα, Γήπεδο Νέας Φιλαδέλφειας, Κυριακή 25 Μαΐου 1980

Καστοριά - Ηρακλής 5-2 (ημίχρονο: 1-1)

Σκόρερ: Παπαδόπουλος (40' αυτογκόλ), Δίντσικος (49' κεφαλιά), Τσιρώνης (69' σουτ, 87' σουτ, 90' + 2' πέναλτι) / Καλαμπάκας (14' πέναλτι), Μαυροδουλάκης (80' κεφαλιά)

Αποβολή: 54' Μιχαηλίδης

Διαιτητής: Β. Βουράκης (Πειραιά) -Επόπτες: Δέδες, Βασάρας.

Εισιτήρια: 9.741