Προβάδισμα για Βιγιαρέαλ και Σεβίλλη (video)

Ενημερώθηκε: 29/04/16 - 00:24

Η Βιγιαρεάλ με...buzzer beater του Αντριάν Λόπεθ στο 93ο λεπτό, μετά από εξαιρετική αντεπίθεση και πάσα του Ντένις Σουάρεθ, επικράτησε με 1-0 της Λίβερπουλ και πήρε προβάδισμα για την πρόκριση στον τελικό του Γιουρόπα Λιγκ.

Οι δυο ομάδες, μέσα σε μια καταπληκτική ατμόσφαιρα, ξεκίνησαν εντυπωσιακά το παιχνίδι, με τη μεγαλύτερη ευκαιρία να καταγράφεται στο 20ο λεπτό, με το σούτ του Πίνα να διώχνει εντυπωσιακά ο Μινιολέ. Η συνέχεια ήταν μέτρια, με μοναδική εξαίρεση το φοβερό σουτ του Σολδάδο, που πέρασε ελάχιστα άουτ από την εστία του Μινιολέ, που είχε μείνει άγαλμα.

Φουριόζα στο δεύτερο ημίχρονο η Βιγιαρεάλ, η οποία είχε δοκάρι με τον Μακαμπού στο 47'. Η απάντηση των φιλοξενούμενων, ήρθε σχεδόν, 20 λεπτά αργότερα, όταν ο Φιρμίνο "χόρεψε" την άμυνα των Ισπανών, αλλά ο Σέρχιο Ασένχο με μια εκπληκτική απόκρουση, κράτησε ανέπαφη την εστία του.

Η Βιγιαρεάλ θα χάσει ακόμα μια μεγάλη ευκαιρία με τον Μινιολέ να σταματά, εντυπωσιακά το τετ α τετ του Μακαμπού στο 87'. Στο επόμενο λεπτό, ήταν η σειρά της Λίβερπουλ να απειλήσει, αλλά το "σλάλομ" του Μορένο δεν κατέληξε με επιτυχία.

Όλα έδειχναν "λευκή" ισοπαλία, αλλά στο 92' λεπτό, μετά από μια εντυπωσιακή αντεπίθεση, ο Ντένις Σουάρεθ βρήκε πολύ όμορφα τον Αντριάν Λόπεθ και αυτός νίκησε τον Μινιολέ για να δώσει προβάδισμα πρόκρισης στη Βιγιαρεάλ, ενόψει της δύσκολης ρεβάνς του Άνφιλντ στις 5 Μαΐου.

Βιγιαρεάλ (Μαρθελίνο Γκαρθία): Ασένχο, Γκασπάρ, Χάουμε Κόστα, Βίκτορ Ρουίθ, Μπαϊγί (76' Μουσάτσιο), Μπρούνο, Ντος Σάντος (72' Σάμου Καστιγιέχο), Πίνια, Σουάρεθ, Σολδάδο (74' Αντριάν), Μπακαμπού.

Λίβερπουλ (Γίργκεν Κλοπ): Μινιολέ, Τουρέ, Λόβρεν, Κλάιν, Μορένο, Μίλνερ, Λούκας, Λαλάνα, Αλεν, Κουτίνιο (46' Αϊμπ), Φιρμίνο (90' Μπεντέκε).

Στο άλλο παιχνίδι της βραδιάς, η Σεβίλλη απέδειξε, πως στο Γιουρόπα Λιγκ, είναι το απόλυτο αφεντικό. Οι Ανδαλουσιανοί "απέδρασαν" με το 2-2 από το Λβιβ, απέναντι στη Σαχτάρ Ντόνετσκ και πήραν προβάδισμα για τη ρεβάνς του "Σάντσεθ Πιθχουάν".

Η Σεβίλλη αιφνιδίασε τους πάντες και μόλις στο 6ο λεπτό, μετά από πολύ όμορφη ενέργεια, ο Βιτόλο νίκησε τον Πιατόφ και άνοιξε το σκορ για την Σεβίλλη.

Η Σαχτάρ, ήταν εμφανές οτι δεν περίμενε τέτοιο ξεκίνημα και μπλόκαρε αγωνιστικά. Στο 23ο λεπτό, βρήκαν την απάντηση που ήθελα οι Ουκρανοί. Μετά από εξαιρετική κάθετη μπαλιά του Ρακίτσκι, ο Μάρλος με όμορφο πλασέ έφερε το παιχνίδι στα ίσα.

Μετά την ισοφάριση, η Σαχτάρ απέκτησε πλήρως τον έλεγχο του παιχνιδιού και στο 36' "γύρισε" τούμπα το ματς, με την καρφωτή κεφαλιά του Στεπανένκο.

Με το 2-1 πλέον υπέρ της, η Σαχτάρ έδειχνε μια άνεση στο παιχνίδι της. Αλλά με τη Σεβίλλη δεν μπορεί κανείς να είναι ήρεμος.

Οι Ανδαλουσιανοί πίεζαν, έχαναν ευκαιρίες, με μεγαλύτερη αυτή του Γκαμέϊρο στο 77', αλλά στο 81ο λεπτό, ο Βιτόλο ανατράπηκε μέσα στην περιοχή από τον Φερέιρα και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Γκαμέϊρο για να κάνει το 2-2 και να δώσει το προβάδισμα στη Σεβίλλη, ενόψει της ρεβάνς στην Ισπανία.

Σαχτάρ Ντόνετσκ (Μιρτσέα Λουτσέσκου): Πιατόφ, Σερνά, Κούτσερ, Ρακίτσκι, Ισμαΐλι, Μαλίσεφ, Στεπανένκο, Μάρλος (90’ Μπερνάρντ), Κοβαλένκο, Τάισον (90’ Γουέλινγκτον), Φερέιρα (90’ Εντουάρντο).

Σεβίλλη (Ουνάι Έμερι): Σόρια, Μαριάνο Φερέιρα, Ραμί, Καρίσο, Εσκουδέρο, Κριχόβιακ, Ενζονζί, Βιτόλο, Μπανέγα, Κονοπλιάνκα [59’ Κρον-Ντέλι (72’ Κόκε)], Γκαμεϊρό.