Serie A: Το χαβά της η Νάπολι, στο κυνήγι της, η Γιούβε (ΒΙΝΤΕΟ)

Ενημερώθηκε: 18/02/18 - 20:26

Φαίνεται πως φέτος, είναι η χρονιά της και κανείς δεν μπορεί να φρενάρει τη Νάπολι που πάει φουλ για πρωτάθλημα και μπορείς να την κόψεις μόνο για υπερβολική ταχύτητα.

Σχεδόν... κυνική, η ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι, ξεπέρασε και το εμπόδιο της Σπαλ επικρατώντας με 1-0, πετυχαίνοντας την 21η νίκη της στο πρωτάθλημα.

Οι «παρτενοπέι» πήραν το τρίποντο χάρη στο γκολ του Άλαν στο 9ο λεπτό, που ήρθε από απίστευτη συνεργασία του Βραζιλιάνου με τους Μέρτενς και Ινσίνιε, με τους τρεις να «κρύβουν» την μπάλα πριν πλασάρει ιδανικά ο Άλαν.

Λίγο νωρίτερα, στο 4ο λεπτό, οι γηπεδούχοι έδειξαν το πόσο αποφασισμένοι είχαν μπει για τη νίκη, με τον Ινσίνιε να σημαδεύει το δοκάρι. Η ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι είχε καθολική υπεροχή στο ματς και θα μπορούσε να φτάσει και σε δεύτερο γκολ αν ο Καγιεχόν στο 18’ και ο Χάμσικ στο 44’ είχαν αποδειχθεί πιο εύστοχοι.

Μάλιστα είδαν γκολ του Χάμσικ να ακυρώνεται ως οφσάιντ ύστερα από χρήση VAR, αλλά αυτό δεν κατάφερε να τους στερήσει την 9η σερί νίκη στη Serie A, επίτευγμα ρεκόρ στην ιστορία του συλλόγου.

Το καθήκον της έκανε η Γιουβέντους που για ακόμα μια φορά απέδειξε ότι είναι το αφεντικό της πόλης της, επικρατώντας με 1-0 στην έδρα της Τορίνο στο 146ο Derby della Mole της ιστορίας.

Το γκολ που έκρινε το ματς πέτυχε για τη «Γηραιά Κυρία» ο Άλεξ Σάντρο στο 33ο λεπτό, εκμεταλλευόμενος την ασίστ πάρε βάλε του Μπερναρντέσκι, ο οποίος λίγο νωρίτερα είχε περάσει αλλαγή στη θέση του Ιγκουαίν που αποχώρησε τραυματίας από το ματς.

Κυριακή, 18/2 (16:00)

Τορίνο-Γιουβέντους 0-1 (33' Άλεξ Σάντρο)

Μπενεβέντο-Κροτόνε 3-2 (37' Ρανιέρι, 65' Βιόλα, Ντιαμπατέ - 11' Κροκιάτα, 73' Μπενάλι)

Μπολόνια-Σασουόλο 2-1 (12' Πόλι, 88' Πουλγάρ - 38' Μπαμπακάρ)

Νάπολι-Σπαλ 1-0 (9' Άλαν)

Αταλάντα-Φιορεντίνα (19:00)

Μίλαν-Σαμπντόρια (21:45)