Serie A: Επιστροφή στις νίκες για Μίλαν (ΒΙΝΤΕΟ)

Ενημερώθηκε: 02/12/18 - 20:04

Μια ψυχωμένη Μίλαν υπέταξε την Πάρμα 2-1 εντός έδρας και επανήλθε στα «τρίποντα» στη Serie A έπειτα από 2 αγωνιστικές. Παράλληλα, η ομάδα του Γκατούζο ανέβηκε -έστω και προσωρινά- στην 4η θέση της βαθμολογίας.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες στο… μηδέν. Εντούτοις, το δεύτερο μέρος ήταν πολύ πιο συναρπαστικό και έκρυβε περισσότερες συγκινήσεις. Στο 49’ η Πάρμα… πάγωσε το «Σαν Σίρο», με τον Ινγκλέζε να ανοίγει το σκορ (0-1) με κεφαλιά σε μια φάση που ξεκίνησε από εκτέλεση κόρνερ.

Οι "ροσονέρι" κυνήγησαν μανιωδώς την ισοφάριση και την πέτυχαν 6 λεπτά αργότερα, με τον Κουτρόνε να τελειώνει υποδειγματικά τη φάση και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Σέπε για το 1-1.

Από ‘κει και πέρα, οι παίκτες του Γκατούζο έβγαλαν εγωισμό και έψαξαν την ολική ανατροπή, η οποία ήρθε με τη… βοήθεια του VAR. Πιο συγκεκριμένα στο 71’, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Μπαστόνι, με τον διαιτητή του αγώνα να καταλογίζει πέναλτι αφού πρώτα συμβουλεύτηκε το Video Assistant Referee.

Την «εσχάτη των ποινών» εκτέλεσε εύστοχα ο Κεσιέ, για να ολοκληρώσει έτσι την ανατροπή της Μίλαν. Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι, με τους γηπεδούχους να κρατούν το πολύτιμο 2-1.