Serie A: Καλπάζει προς τον τίτλο η Νάπολι (ΒΙΝΤΕΟ)

Ενημερώθηκε: 08/01/23 - 22:59

Απτόητη συνεχίζει προς τον τίτλο η Νάπολι!

Μπορεί οι «παρτενοπέι» να είδαν την Ίντερ να τους σπάει το αήττητο, αλλά συνέχισαν ανεπηρέαστοι το έργο τους, επικρατώντας 2-0 της Σαμπντόρια εκτός έδρας. Με αυτόν τον τρόπο κράτησαν στα ίδια επίπεδα την απόσταση από τους διώκτες τους, ενώ πέτυχαν 8η διαδοχική νίκη απέναντι στους Γενοβέζους.

Ούτε το χαμένο πέναλτι του Πολιτάνο (το έπιασε ο Αουντέρο) στο 6ο λεπτό πτόησε τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι άνοιξαν το σκορ στο 19ο λεπτό με περίτεχνο τελείωμα του Οσιμέν. Ο Νιγηριανός επιθετικός ήταν εκείνος ο οποίος κέρδισε και την αποβολή του Ρινκόν στο 39ο λεπτό, αφού ανετράπη λίγο πριν μπει στην περιοχή.

Το παιχνίδι ήταν ανοιχτό σε ό,τι αφορούσε το αποτέλεσμα μέχρι το 82’, παρά την υπεροχή της Νάπολι, με τον Ελμάς να βγάζει οριστικά νοκ άουτ τη Σαμπντόρια. Ο 23χρονος άσος ανέλαβε την εκτέλεση του 2ου πέναλτι της ομάδας του Σπαλέτι και την έστειλε στα δίχτυα.