Sevilla...League! (slideshow&video)

Ενημερώθηκε: 19/05/16 - 00:04

Έχει γίνει πλέον ρουτίνα. Η Σεβίλλη, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο από το εκπληκτικό γκολ του Ντάνιελ Στάριτζ, αντέδρασε, γύρισε το παιχνίδι και κατέκτησε πανάξια το τρίτο συνεχόμενο Europa League και πέμπτο συνολικά της ιστορίας της!

Πολύ δυνατά ξεκίνησε τον τελικό η Λίβερπουλ, χάνοντας ευκαιρίες με τους Τσάν (8') και Στάριτζ (11'). Στο 13ο λεπτό η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ ζήτησε, δικαίως πέναλτυ, σε χέρι του Καρίσο, μέσα στην περιοχή.

Στο 25' ο Σόρια, απέκρουσε το τετ α τετ του Στάριτζ ενώ στο 32ο λεπτό, ο Γκαμεϊρό με ανάποδο ψαλίδι, λίγο έλειψε να ανοίξει στο σκορ για την Σεβίλλη.

Στο 35ο λεπτό, όμως ήρθε το γκολ για τους "κόκκινους". Ο Ντάνιελ Στάριτζ με ένα εκπληκτικό σουτ με το εξωτερικό έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Σόρια, ανοίγοντας το σκορ για τη Λίβερπουλ! Ο ίδιος παίχτης, 10 λεπτά αργότερα θα μπορούσε να δώσει μεγάλο προβάδισμα για την ομάδα του, αλλά δεν κατάφερε να βρει όπως ήθελε τη μπάλα στο γύρισμα του Κλάιν.

Η Σεβιλλη, μπήκε αποφασισμένη στην επανάληψη να γυρίσει την εις βάρος της κατάσταση. Ισοφάρισε πολύ γρήγορα με τον Κέβιν Γκαμεϊρό στο 46ο λεπτό, έχασε δυο τεράστιες ευκαιρίες στο 48' και στο 60' πάλι με τον Γάλλο επιθετικό και πέτυχε την ολική ανατροπή στο 62' λεπτό. Ο αρχηγός της, Κόκε με σουτ έξω από την περιοχή, νίκησε τον Μινιολέ και έκανε το 2-1 για τους Ανδαλουσιανούς!

7 λεπτά αργότερα, ο ίδιος παίχτης, νίκησε για δεύτερη φορά τον βέλγο τερματοφύλακα της Λίβερπουλ και έκανε το 3-1 δίνοντας τεράστιο προβάδισμα για την κατάκτηση του τροπαίου από τη Σεβίλλη.

Το λεπτά πέρασαν χωρίς μεγάλες συγκινήσεις και η Σεβίλλη κατέκτησε απολύτως δίκαια το τρίτο συνεχόμενο Γιουρόπα Λιγκ και πέμπτο της ιστορία της.

Ο Κόκε αναδείχθηκε MVP του τελικού, με τα δυο γκολ που πέτυχε.

Λίβερπουλ (Γιούργκεν Κλοπ): Μινιολέ, Κλάιν, Κόλο Τουρέ (82’ Μπεντέκε), Λόβρεν, Μορένο, Εμρέ Τσαν, Μίλνερ, Λαλάνα (73’ Άλεν), Φιρμίνο (69’ Οριγκί), Κουτίνιο, Στάριτζ.

Στον πάγκο: Γουόρντ, Χέντερσον, Λούκας, Σκρτελ.

Σεβίλλη (Ουνάι Έμερι): Σόρια, Μαριάνο, Ραμί (77’ Κολοτζέτζακ), Καρίσο, Εσκουδέρο, Ενζονζί, Κριχόβιακ, Κόκε, Μπανέγα (90’ Κριστόφορο), Βιτόλο, Γκαμεϊρό (89’ Ιμπόρα).

Στον πάγκο: Ρίκο, Παρέχα, Κονοπλιάνκα, Γιορέντε.

Διαιτητής: Γιόνας Έρικσον (Σουηδία)

Γήπεδο: «Saint Jakob Park»

Liverpool 1-3 Sevilla HD All Goals & Full...