Σταμάτησαν τους Spurs, οι Hawks (ΒΙΝΤΕΟ)

Ενημερώθηκε: 02/01/17 - 15:08

Την πρώτη του νίκη απέναντι στο παλιό… αφεντικό του, τον Gregg Popovich, πήρε ο Mike Budenholzer. Μετά από έξι ήττες, οι Hawks επικράτησαν 114-112 των Spurs στην παράταση, με τον Tim Hardaway Jr. να ισοφαρίζει το ρεκόρ καριέρας του με 29 πόντους και τον Paul Millsap να προσθέτει 32.

Ο πρώτος έστειλε το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο με τρίποντο στα 3,3’’ πριν το τέλος, ενώ στο φινάλε της παράτασης αστόχησε για τα «σπιρούνια» ο Kawhi Leonard. Ο τελευταίος είχε αστοχήσει και στο τελευταίο σουτ της κανονικής διάρκειας, με την μπάλα να μπαίνει και να βγαίνει από το καλάθι.

Μπορεί να έλειπε ο Damian Lillard, αλλά ο CJ McCollum έκανε ρεκόρ καριέρας με 43 πόντους και οι Blazzers επέστρεψαν από το -12 του ημιχρόνου νικώντας στη Μινεσότα με 95-89.

Σε μεγάλη βραδιά βρέθηκε και ο Kyle Lowry, είχε 20 από τους 41 πόντους του στην τελευταία περίοδο και οι Raptors άντεξαν στην πίεση των Lakers στο LA νικώντας 123-114.

Οι Pistons εκμεταλλεύτηκαν τις σημαντικές απουσίες των Heat (Dragic, Whiteside, Waiters, Winslow και McRoberts) περνώντας με 107-98 από το Μαϊάμι.

Δεύτερη σερί νίκη για τους Indiana Pacers, 117-104 το Ορλάντο, με τον Miles Turner να καταγράφει 23 πόντους και 12 ριμπάουντ.