Στην κορυφή Σίτι και Άρσεναλ, νέα γκέλα για Γιουνάιτεντ

Ενημερώθηκε: 29/10/16 - 19:29

Μάντσεστερ Σίτι και Άρσεναλ προχώρησαν με νίκες στον "μαραθώνιο" της Πρέμιερ Λιγκ και συγκατοικούν στην κορυφή του πρωταθλήματος με 23 βαθμούς.

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα σάρωσε την Γουέστ Μπρομ στο "Χόθορνς" με σκορ 0-4, με τον Αγκουέρο να ανοίγει το σκορ, στο στο 19ο λεπτό. Πριν καν συμπληρωθούν δέκα λεπτά, ο Αργεντινός έκανε και το 0-2 (28’). Η Σίτι κλείδωσε τη νίκη στο 79ο λεπτό με τον Γκουντογκάν, που λίγο πριν την εκπνοή έβαλε και το κερασάκι στην τούρτα (90’) για το άνετο απόγευμα που πέρασε η ομάδα του.

Νωρίτερα, οι "κανονιέρηδες" επέβαλαν από νωρίς το δικό τους ρυθμό στο ματς κόντρα στη μοναδική ομάδα της Premier που δεν έχει νίκη στο πρωτάθλημα (Σάντερλαντ) και μόλις στο 19' ο Αλέξις Σάντσες άνοιξε το σκορ με κεφαλιά από σέντρα του Τσαμπερλέιν.

Η Σάντερλαντ ισοφάρισε με εύστοχο χτύπημα πέναλτυ του Ντεφόε αλλά εκεί άρχισε η...κατηφόρα. Στο 71' ο Ζιρού με το που μπήκε στον αγωνιστικό χώρο με πλασέ έβαλε και πάλι μπροστά την Άρσεναλ, ενώ στο 76' ο Οζίλ με κόρνερ βρήκε το κεφάλι του Ζιρού που έβαλε το δεύτερο προσωπικό του γκολ. Το "κερασάκι" στην... τούρτα έβαλε και ο σκόρερ του πρώτου τέρματος, Σάντσες, αφού η μπάλα βρήκε και στο δοκάρι, γράφοντας το 1-4.

Η Άρσεναλ με τη νίκη της παρέμεινε στην κορυφή, τη στιγμή που η Σάντερλαντ του Ντέιβιντ Μόγες παραμένει χωρίς "τρίποντο" στο πρωτάθλημα και στον πάτο της κατάταξης.

Ακόμη τραβάνε τα μαλλιά τους στην Γιουνάιτεντ έπειτα από το 0-0 κόντρα στην Μπέρνλι. Το τελικό αποτέλεσμα δεν αντιπροσωπεύει σε καμία περίπτωση την εικόνα του παιχνιδιού στο "Όλντ Τράφορντ", όπου η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο είχε συνολικά 37 τελικές όμως λόγω της αστοχίας της και της φοβερής εμφάνισης του Χίτον δεν μπόρεσε να… κουνήσει τα δίχτυα. Ακόμη κι όταν έμειναν με δέκα, ύστερα από την αποβολή του Ερέρα (68’), οι "κόκκινοι διάβολοι" συνέχιζαν να πιέζουν όμως δεν μπόρεσαν να επιστρέψουν στις νίκες (4 ματς μακριά).