Super League: Ακάθεκτος ΠΑΟΚ, με άγχος ο Ολυμπιακός

Ενημερώθηκε: 04/12/18 - 00:01

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 1-0 της Λαμίας χάρη σε τέρμα του Βαρέλα στο 54ο λεπτό, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας. Αποτέλεσμα που τον διατήρησε μόνο πρώτο στη βαθμολογία και παράλληλα αήττητο!

Η ομάδα τη Φθιώτιδας θα έπρεπε να είχε κερδίσει πέναλτι σε χέρι που έκανε ο Βιεϊρίνια μόλις στο 11’, ενώ είχε και δοκάρι στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους, σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπερτόλιο που «έβγαλε» αρχικά ο Πασχαλάκης.

Ωστόσο, ο «Δικέφαλος του Βορρά» βρήκε το γκολ που χρειαζόταν από τον αμυντικό από το Πράσινο Ακρωτήρι, στη συνέχεια διαχειρίστηκε σωστά και την αποβολή του Κάνιας με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 63ο λεπτό, για να φτάσει στο πολυπόθητο «διπλό» και να διατηρεί το +6 από τον δεύτερο Ολυμπιακό.

Οι συνθέσεις:

Λαμία (Χάβος): Σαράνοφ, Βασιλαντωνόπουλος, Ασίγμπα (67’ Ρόμανιτς), Αντέτζο, Πλιάτσικας, Μπλάζιτς (75' Βάντερσον), Δημούτσος, Καραμάνος Μπερτόλιο, Έπσταϊν (85' Μαστούρ), Μπαράλες

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια, Κάνιας, Μαουρίσιο, Λημνιός, Πέλκας (72’ Άκπομ), Μπίσεσβαρ (53’ Ουάρντα), Πρίγιοβιτς (64’ Βέρνμπλουμ)

οσφπ παναιτωλικος

Ο Ολυμπιακός υπέταξε τον Παναιτωλικό με 2-1 εντός έδρας και προσπέρασε τον Ατρόμητο για να ανέβει μόνος στη θέση της βαθμολογίας. Στο 11’ το 1-0 από τον κορυφαίο των γηπεδούχων, Ποντένσε, ενώ στο 25’ ο Γκερέρο διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, σε μια φάση που ξεκίνησε από τον Βούκοβιτς, ο οποίος βρισκόταν σε θέση οφσάιντ.

Οι παίκτες του Μαρτίνς ήλεγξαν απόλυτα το ρυθμό του αγώνα, ωστόσο ήταν αρκετά φλύαροι και προς το φινάλε του αγώνα αγχώθηκαν, αφού η ομάδα του Δέλλα στο 70’ με τον Καμαρά.

Με 10 παίκτες από το 53’ οι φιλοξενούμενοι, που περιορίστηκαν σε παθητικό ρόλο και απείλησαν ελάχιστα. Παράλληλα, οι Πειραιώτες συνέχισαν την εξαιρετική παράδοση που έχουν εντός έδρας κόντρα στους Αγρινιώτες, καθώς πέτυχαν την 9η νίκη τους σε ισάριθμα ματς των δύο ομάδων.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ολυμπιακός (Μαρτίνς): Σα - Ελαμπντελαουί, Σισέ, Βούκοβιτς, Κούτρης - Γκιλιέρμε, Καμαρά (64’ Νάτχο) - Ποντένσε, Φορτούνης (87’ Μπουχαλάκης), Ναουέλ (74’ Τοροσίδης) – Γκερέρο

Παναιτωλικός (Δέλλας): Κυριακίδης - Μαρινάκης, Χαντάκιας, Άργκους, Ρόσα - Ντίας, Λουσέρο - Μάζουρεκ, Μανά (84’ Ηλ. Γιαννιώτης), Γουίλιαν (57’ Μαλής) – Μοράρ (68’ Καμαρά)