Super League: Πήρε τη ματσάρα ο Απόλλων, "τσίμπησε" βαθμό στην Κέρκυρα η ΑΕΛ

Ενημερώθηκε: 05/11/17 - 19:48

Σε ένα από τα καλύτερα παιχνίδια της φετινής Σούπερ Λίγκας, ο Απόλλων Σμύρνης του Ζόραν Βούλιτς εκμεταλλεύτηκε τα τραγικά λάθη στην άμυνα του ΠΑΣ Γιάννινα και κάνοντας ανατροπή στην ανατροπή των Ηπειρωτών, επικράτησε 4-3!

Τέταρτο συνεχόμενο παιχνίδι δίχως ήττα για την "Ελαφρά Ταξιαρχία", στα οποία έχει μαζέψει οκτώ βαθμούς από τους, συνολικά, 10 που έχει!

Στο 26', ο Μπαρτολίνι… έλαβε το συστημένο του Κονέ, πήδηξε πιο ψηλά από την άμυνα των φιλοξενούμενων και, με κεφαλιά, άνοιξε το σκορ, 14 λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο!

Πέντε λεπτά μετά, ο Μαυροπάνος εκμεταλλεύτηκε άψογα την εξαιρετική σέντρα-φάουλ από δεξιά και, με δική του κεφαλιά, ισοφάρισε για τον "Άγιαξ της Ηπείρου".

Οι φιλοξενούμενοι, όμως, δεν έμειναν εκεί, με το παιχνίδι να γίνεται… ροντέο! Στο 35', μετά από καταπληκτική σέντρα του Καρανίκα, ο Κόντε πήρε την κεφαλιά, φέρνοντας «τούμπα» την αναμέτρηση, με το πέμπτο γκολ του στα τελευταία πέντε ματς!

Η άμεση ισοφάριση από τους γηπεδούχους, ήρθε τρία λεπτά αργότερα! Έπειτα από το τραγικό λάθος του Βελλίδη, που… έπιασε αέρα, ο Τζημόπουλος, ο οποίος δεν περίμενε το λάθος του συμπαίκτη του, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για την άμεση ισοφάριση της "Ελαφράς Ταξιαρχίας" για το 2-2!

Στο 73', ο Μάατσι βγήκε στην αντεπίθεση, έδωσε στον Ανιέτε και αυτός ανατράπηκε από τον Μαυροπάνο, με τον Ισπανό να αναλαμβάνει την εκτέλεση, ευστοχώντας για το 3-2.

Στο 86' είχαμε νέο, τραγικό λάθος του Μαυροπάνου, ο οποίος έστρωσε την μπάλα στον Χουάρες, που βγήκε τετ-α-τετ με τον Βελλίδη, αλλά έστειλε την μπάλα πάνω στον Έλληνα τερματοφύλακα. Στη συνέχεια της φάσης, όμως, πήρε το… ριμπάουντ ο Αλμπάνης και "έγραψε" με σουτ το 4-2.

Οι τελευταίοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να διαμορφώσουν το… αγγλικό 4-3 με νέα κεφαλιά του Κόντε.

Απόλλων Σμύρνης (Βούλιτς): Τσόβιτς, Κύργιας (12' Μπαρτολίνι), Ντάσιος, Κονέ, Αλμπάνης, Μάατσι, Ανιέτε (90' Μενδρινός), Καστιγέχος (71' Χουάρες), Μπιτζιμίν, Παπάζογλου, Κούρος

ΠΑΣ Γιάννινα (Πετράκης): Βελλίδης, Λίλα, Ναδάλες, Μιχαήλ, Γιάκος, Κόντε, Μαυροπάνος, Τζημόπουλος (80' Μπουκουβάλας), Καρανίκας (71' Μανθάτης), Νικολιάς, Χαλκιαδάκης (69' Σολτάνι)

κεραελ

Η Λάρισα δεν… μάσησε από την κυριαρχία της Κέρκυρας στο ματς της 10ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας, προηγήθηκε και έφυγε με πολύτιμο βαθμό από το δεύτερο σερί εκτός έδρας ματς.

Το σκορ άνοιξε στο 33’ ο Κριζμάν, κόντρα στη ροή του ματς, στην πρώτη καλή στιγμή της ΑΕΛ στο παιχνίδι. Η Κέρκυρα, από την άλλη, βρήκε το δρόμο για τα δίχτυα μόνο με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γκόμες στο 36’ παρά τις 14 συνολικά ευκαιρίες που δημιούργησε.

Οι δύο ομάδες, πάντως, συνεχίζουν χέρι-χέρι στη βαθμολογία, έχοντας από δέκα βαθμούς στην ενδέκατη θέση.

Κέρκυρα (Αλέκος Βοσνιάδης): Γιαννακόπουλος, Γκόμες, Σιόντης (31’ Αρτυματάς), Γρομητσάρης, Σοϊλέδης, Μπαλάφας, Σπίνουλας, Ζορμπάς (68’ Βάργκας), Ιωάννου, Επστάιν (76’ Μπάουμαν), Παμλίδης

Στον πάγκοι οι: Κουτζαβασίλης, Ντιόγκο, Κοντός, Γεωργίου

ΑΕΛ (Ηλίας Φυντάνης): Μπόζοβιτς, Γουάλας, Ζίζιτς, Μασούρας, Γκόλιας, Φατιόν, Αγκάνοβιτς, Ντέλετιτς, Λεοζίνιο (78’ Λαγός), Κριζμάν, Ναζλίδης (85’ Περόνε)

Στον πάγκο οι: Θεοδωρόπουλος, Κούσας, Φάρκας, Γιαννιτσάνης, Ναβάρο