Super League: Προελαύνει στην Τούμπα ο ΠΑΟΚ, εκτός έδρας βαθμούς για Πανιώνιο και Ατρόμητο, νίκη για Λαμία

Ενημερώθηκε: 21/01/18 - 21:01

O ΠΑΟΚ επικράτησε 3-0 του Απόλλωνα Σμύρνης πετυχαίνοντας την ένατη νίκη του σε ισάριθμα εντός έδρας παιχνίδια, προσπερνώντας παράλληλα την ΑΕΚ στην βαθμολογία!

"Ξετύλιξε" τα δώρα των παικτών του Απόλλωνα η ομάδα του Λουτσέσκου, που προηγήθηκε με τον Μακ και στο τέλος του πρώτου μέρους ο Κονέ με αυτογκόλ έκανε πιο εύκολο το έργο των γηπεδούχων. Ο Πρίγιοβιτς με το ένατο γκολ του στο φετινό πρωτάθλημα διαμόρφωσε το τελικό σκορ, με τους φιλοξενούμενους να τελειώνουν το ματς με δέκα παίκτες λόγω αυστηρής αποβολής του Ναδάλες!

Απογοητευτική εμφάνιση από την Ελαφρά Ταξιαρχία που ήταν τελείως ακίνδυνη στο πρώτο μέρος, με τους παίκτες της να μην μπορούν να αλλάξουν δεύτερη πάσα! Πίεσαν στο πρώτο τέταρτο του δευτέρου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι που είχαν και δοκάρι με τον Ναδάλες αλλά από εκεί και πέρα… εξαφανίστηκαν ξανά από το γήπεδο.

Στους 40 βαθμούς ανέβηκε ο "Δικέφαλος του Βορρά" που θα περιμένει να δει μήπως ο Ολυμπιακός γκελάρει με την Ξάνθη και περάσει μόνος πρώτος στην βαθμολογία. Στα… χαμηλά και τους 13 βαθμούς έμεινε ο Απόλλων.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια, Τσίμιροτ, Μαουρίσιο (86’ Σάκχοφ), Κάμπος (77’ Λημνιός), Πέλκας (82’ Ελ Καντουρί), Μακ, Πρίγιοβιτς

Απόλλων (Γιώργος Παράσχος): Χουάντερσον, Στάθης, Ζησόπουλος, Μπαρτολίνι, Κούρος (66’ Χουάρες), Κοντοές, Τσουκαλάς (74’ Μενδρινός), Κονέ, Ναδάλες, Ντεβέσα (81’ Αλίβοντιτς), Αλμπάνης

Διαιτητής: Ιωάννης Νεοφυτιάδης (Μεσσηνίας)

πανπγγσ

Ο Παναιτωλικός ήταν έτοιμος να κάνει το "2 στα 2" με τον Τραϊανό Δέλλα στον πάγκο του, αλλά ο Πανιώνιος έφυγε… ατσαλάκωτος (1-1) από το Αγρίνιο, καθώς οι "κυανέρυθροι" ισοφάρισαν με πανέμορφο του Λάμπρου (είχε μπει ως αλλαγή) στο 81ο λεπτό. Στην ΠΡΩΤΗ τους τελική στην αναμέτρηση.

Το σκορ είχε ανοίξει ο Μοράρ στο 25’, έπειτα από τραγικό λάθος Γκιοατά, που έκανε δώρο την μπάλα στην καρδιά της αντίπαλης περιοχής.

Παναιτωλικός (Τραϊανός Δέλλας): Κυριακίδης, Μαρινάκης, Μιχάι, Ροντρίγκες, Τσοκάνης, Μπεχαράνο, Μάρκος Πάουλο, Ντίας, Μάσουρεκ (73' Ρόσα), Ρόζα (84' Κλέσιο, 89' Μπράβο), Μοράρ

Στον πάγκο των γηπεδούχων οι: Σταματόπουλος, Μύγας, Χαντάκιας, Γιαννιώτης

Πανιώνιος (Μιχάλης Γρηγορίου): Κότνικ, Βλάχος, Γκιοατά (73' Μακρύλλος), Μπανανά, Σαραμαντάς, Κόρμπος, Σιώπης, Μασούρας, Σαββίδης (46' Μπραχίμι), Σπιριντόνοβιτς (65' Λάμπρου), Ντουρμισάι

Στον πάγκο: Μπαντής, Πινιώτης, Σταυρόπουλος, Γλύνος

ατρπας

ΠΑΣ και Ατρόμητος έκαναν ροντέο στο φινάλε το παιχνίδι στα Γιάννενα με την μπίλια να… κάθεται στο 2-2.

Μέτριο το πρώτο ημίχρονο με την ομάδα του Γιάννη Πετράκη να είναι καλύτερη και να έχει δοκάρι στο 22ο λεπτό με τον Κόντε. Οι Περιστεριώτες ανέβασαν την απόδοσή τους στο φινάλε του πρώτου μέρους κι άγγιξαν το γκολ με τον Ντάουντα στο 43’, όμως και αυτός σημάδεψε το δοκάρι.

Πολύ καλύτεροί ήταν οι φιλοξενούμενοι στο δεύτερο και άνοιξαν το σκορ με πέναλτι του Ντάουντα στο 71’. Ο Ατρόμητος θα μπορούσε να είχε «τελειώσει» το ματς και στο φινάλε ο ΠΑΣ τον τιμώρησε. Η ομάδα του Πετράκη απάντησε στο 87’ με τον Κόντε και δύο λεπτά αργότερα βρέθηκε αγκαλιά με τη νίκη χάρη σε τέρμα του Μπετρά (89’).

Παρότι όλα έδειχναν ότι ο "Άγιαξ της Ηπείρου" θα έφτανε, έστω και με επεισοδιακό τρόπο στους τρεις βαθμούς, τελικά δεν τα κατάφερε. Ο Γιαννίκογλου στην προσπάθειά του να κρατήσει την μπάλα εντός αγωνιστικού χώρου την έχασε και ο Γιαννούλης έδωσε έτοιμο γκολ στον Καρασαλίδη ο οποίος έσωσε την παρτίδα για την ομάδα του Κάναντι.

Οι συνθέσεις:

ΠΑΣ (Γιάννης Πετράκης): Γιαννίκογλου, Τζημόπουλος, Μπουκουβάλας, Γιάκος, Μανθάτης (54’ Σολτάνι), Αποστολόπουλος, Βιντάλ (79’ Μπετρά), Μιχαήλ, Γαρουφαλιάς, Λίλα (63’ Χαλκιαδάκης), Κόντε

Στον πάγκο: Βελλίδης, Καρανίκας, Μπέριος, Ντόλοβατς

Ατρόμητος (Νταμίρ Κάναντι): Γιαννιώτης, Χατζηισαΐας, Μπουσουλάτζιτς, Ούμπιντες (82’ Καρασαλίδης), Μάντσον, Ντάουντα (81’ Βασιλείου), Ντιγκινί, Σάκιτς, Βασιλακάκης, Γιαννούλης, Ρισβάνης

Στον πάγκο: Μίρκοβιτς, Κυριακίδης, Μενσά, Στρούγγης, Μπαστακός

λαμια

Με… άσο στο μανίκι του Τεννέ τον Καραγιάννη (που ήρθε από τον πάγκο), η Λαμία άφησε στον τόπο τον Αστέρα Τρίπολης και… ανηφόρισε για τα καλά στη βαθμολογία.

Στο 72', η άμυνα των Αρκάδων... κοιμήθηκε, ο προαναφερθείς άσος των γηπεδούχων βγήκε στην πλάτη τους (μετά από βολέ του τερματοφύλακά του) και αφού πήρε την κόντρα από τον Αθανασιάδη (που δεν έβαλε σωστά τα χέρια του) έγραψε το 1-0 σε κενή εστία.

Στους 19 βαθμούς πλέον οι μεγάλοι νικητές, οι οποίοι βρίσκονται στο +8 από την επικίνδυνη ζώνη, την ώρα που οι ηττημένοι έμειναν στους 26 κι έχασαν την ευκαιρία να πλασαριστούν πιο... δυνατά στην πεντάδα. Από ένα δοκάρι είχαν οι δύο ομάδες, ο Αστέρας στο πρώτο μέρος, η Λαμία στο δεύτερο.

Λαμία: Παπαδόπουλος, Βασιλαντωνόπουλος, Παντελιάδης, Αναστασιάδης, Ασίγκμπα, Όμο, Ορτέγκα (67’ Καραγιάννης), Μπλάζιτς, Πίτι (57’ Ακόστα), Βάντερσον (80’ Κουτρομάνος), Μπούντνικ

Στον πάγκο της Λαμίας: Μελισσάς, Κουκόλης, Τσούκαλος, Κουτρομάνος, Βουό

Αστέρας Τρίπολης: Αθανασιάδης, Μπέρτος (75’ Γκοντό), Πασαλίδης, Τριανταφυλλόπουλος, Κυριακόπουλος, Μουνάφο, Τσιλιανίδης, Τόνσο, Ντούντου, Ισνάλντο (46’ Κώτσιρας), Μανιάς

Στον πάγκο του Αστέρα: Τσίφτσης, Κανελλόπουλος, Χριστόπουλος, Σελίν, Μαντίντα