Τελικοί Basket League: Όρθιος ο Ολυμπιακός

Ενημερώθηκε: 14/06/18 - 21:32

Τελικοί Basket League: O Ολυμπιακός αντέδρασε στην αντεπίθεση που επιχείρησε ο Παναθηναϊκός και επικρατώντας με το εντυπωσιακό 92-76, ισοφάρισε τους τελικούς σε 2-2, με την κούπα του πρωταθλητή να κρίνεται την προσεχή Κυριακή (17/6) στο ΟΑΚΑ.

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου ήταν αφεντικό από νωρίς, προηγούμενη με διψήφιες διαφορές κόντρα στους… υπνωτισμένους πράσινους. Το ρεσιτάλ των Λοτζέσκι-Τζέιμς έβαλε ξανά στο… κόλπο τους φιλοξενούμενους, όμως οι Πειραιώτες «απάντησαν» με... στυλ στο τέταρτο δεκάλεπτο και δεν επέτρεψαν στον αιώνιο αντίπαλό τους να ελπίσει στο διπλό-τίτλου.

MVP των νικητών ο ΜακΛίν που έπαιξε και για τον Μιλουτίνοφ, σταματώντας στους 20 πόντους (8/13 βολές). Εξαιρετικός ο Στρέλνιεκς με 11 πόντους, κόβοντας το… βήχα του Παναθηναϊκού, σούπερ ο Ρόμπερτς με 16π., διψήφιοι και οι Σπανούλης (13π.)-Πρίντεζης (12π., 11ρ.), οι οποίοι βοήθησαν κυρίως στο πρώτο μέρος.

Από πλευράς ηττημένων, 20 είχε ο Τζέιμς με 4/16 σουτ (τους 15 στην τρίτη περίοδο), 16 ο «μπομπέρ» Λοτζέσκι (4/6 τρίποντα), 12 πρόσθεσε ο Καλάθης (που έμεινε χαμηλά σε δημιουργία με μόλις 2 ασίστ), άλλους τόσους έβαλε ο Γκιστ που… ξέμεινε στο δεύτερο μέρος, δεν έδωσαν τίποτα Ρίβερς (2/6 σουτ), Σίνγκλετον (3π., πολλά προβλήματα στην άμυνα), Παππάς, Λεκαβίτσιους.

Τα δεκάλεπτα: 28-19, 48-36, 71-64, 92-76