Wimbledon: Έπος Τζόκοβιτς στο Λονδίνο

Ενημερώθηκε: 10/07/22 - 19:32

Το Wimbledon του ανήκει: ο Νόβακ Τζόκοβιτς επικράτησε με 3-1 σετ του Νικ Κύργιου στον τελικό και κατέκτησε για 7η φορά στην τεράστια καριέρα του το βαρύτιμο τρόπαιο, φτάνοντας τα 21 Grand Slam

Παίζοντας όπως ακριβώς έπρεπε κόντρα στον Νικ, ο 35χρονος Σέρβος νίκησε με 4-6, 6-3, 6-4, 7-6(3) και πλέον απέχει ένα major από τον Ράφα Ναδάλ που έχει 22.

Πιθανότατα, όμως, δεν θα μπορέσει να ταξιδέψει στις ΗΠΑ ως ανεμβολίαστος, οπότε αυτό είναι το πρώτο και τελευταίο του σλαμ για φέτος!

Το άξιζε, πάντως, με το παραπάνω, διότι δεν πτοήθηκε όταν έχασε το πρώτο σετ, ενώ διατήρησε την ψυχραιμία του όταν η... απέναντι πλευρά άρχισε να τα χάνει. Κάνοντας το παιχνίδι του μέχρι το τέλος, έκλεισε τον αγώνα στο τέταρτο σετ, με μεγάλη εμφάνιση στο τάι μπρέικ, αποφεύγοντας να δώσει παράταση στην αγωνία!

Ο Νικ, από την άλλη, ξεκίνησε πολύ καλά τον αγώνα, αλλά πέραν του ότι είχε απέναντί του έναν εκπληκτικό αντίπαλο, έβαλε τρικλοποδιά στον εαυτό του σε ορισμένα σημεία του ματς, αφού δεν μπόρεσε να μείνει... μόνιμα συγκροτημένος. Την πλήρωσε η ομάδα του που... τι δεν άκουσε, για το γεγονός ότι δεν τον στήριζε σε κάθε πόντο. Ο μικρός πρίγκιπας Τζορτζ, που καθόταν στο Royal Box, πρέπει να έμαθε πολλές καινούργιες λέξεις!