Ξεχνάει τα πλέι οφ η Ξάνθη, βήμα παραμονής για Λεβαδειακό

Ενημερώθηκε: 01/04/17 - 19:49

Παίζοντας με ψυχή στο τελευταίο 20λεπτο, ο Λεβαδειακός ξεπέρασε άμεσα το σοκ της ισοφάρισης από τη Βέροια στο 71’, πέτυχε δύο γκολ με τους μόνιμους σκόρερ του, Στέλιο Βασιλείου και Πέτρου Γιακουμάκη, και με το 3-1 πανηγύρισε μία τεράστια νίκη, κάνοντας...βήμα σωτηρίας!

Για την τελευταία, που έφερε το ματς στα ίσα με τον Καπετάνο και είχε βρεθεί να χάνει 1-0 με το -αμφισβητούμενο- πέναλτι του Μιλιάζες στο 51’, η υπόθεση "παραμονή" ζορίζει πάρα πολύ, όπως και για τον Ηρακλή, καθώς οι Βοιωτοί, που είναι ακριβώς από πάνω τους, ξέφυγαν στο +6, φτάνοντας τους 22 βαθμούς -όσους έχει και ο Αστέρας.

Λεβαδειακός (Γιάννης Χριστόπουλος): Ναμάσκο, Βούρος, Ουόν, Τριποτσέρης, Μιλιάζες, Κουλιμπαλί, Καλτσάς, Τόνι Σίλβα, Σουμπίνιο (71’ Καραμπουέ), Γιουσούφ (89’ Καραχάλιος), Βασιλείου (86’ Γιακουμάκης).

Βέροια (Ράτκο Ντόστανιτς): Λόπεθ, Ασίγκμπα, Καλί, Σισοκό, Βασιλαντωνόπουλος, Μπαλάφας (82’ Μίλιεβιτς), Τόμας, Τόνι Κάλβο, Σαρπόνγκ, Στόιτσεφ (66’ Κωνσταντινίδης), Καπετάνος.

Διαιτητής: Τάσος Παπαπέτρου (Αθηνών)
Γήπεδο: Δημοτικό Στάδιο Λιβαδειάς

Ο Ζάιρο έκοψε τον δρόμο της Ξάνθης για τα πλέι οφ. Με γκολ του Βραζιλιάνου άσου στις καθυστερήσεις, ο ΠΑΣ Γιάννινα πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1) και δεν επέτρεψε στους Ακρίτες να πιάσουν την ΑΕΚ στην πέμπτη θέση.

Ο Βασιλακάκης είχε ανοίξει το σκορ για την ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου που… λύγισε στο φινάλε.

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης): Πασχαλάκης, Τζημόπουλος (29' Κοζορώνης), Μπέριος (82' Νικολιάς), Μιχαήλ, Καρανίκας, Κούτρης, Γιάκος, Γαρουφαλιάς (67' Κοροβέσης), Ακόστα, Κόντε, Ζάιρο.

Ξάνθη (Ραζβάν Λουτσέσκου): Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Καρασαλίδης, Λισγάρας, Γουάλας, Λουσέρο, Ντε Λούκας, Σολτάνι (56' Πιζέλι), Βασιλακάκης (83' Μεχία), Λάζιτς, Γιουνές (74' Ράνος)

Διαιτητής: Δημήτρης Στυλιαράς (Αιτ/νίας)