Ολυμπιακός και ΑΕΚ κερδισμένοι της αγωνιστικής

Ενημερώθηκε: 15/03/16 - 09:31

Η αναμέτρηση ΑΕΚ – Πανθρακικού την Καθαρά Δευτέρα έκλεισε την 26η Αγωνιστική της Super League στην οποία δέδποσε το ντέρμπι Ολυμπιακού – Παναθηναϊκού που «βάφτηκε» κόκκινο.

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 3-1

Με δύο γκολ στο τελευταίο τρίλεπτο, ο Ολυμπιακός επικράτησε 3-1 του Παναθηναϊκού, στο ντέρμπι «αιωνίων» και διατήρησε το απόλυτο νικών στο «Γ. Καραϊσκάκης» στο φετινό πρωτάθλημα.
Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με τον Μπεργκ μόλις στο 3ο λεπτό, αλλά ο Καμπιάσο απάντησε στο 38΄ για τους «ερυθρόλευκους» και στο φινάλε τα τέρματα του Ντα Κόστα (87΄) και Ιντέγε (89΄) χάρισαν τη νίκη στην ομάδα του Μάρκο Σίλβα.
Να σημειωθεί ότι στο γκολ της ισοφάρισης, ο βοηθός υπέδειξε αρχικά οφσάιντ τον Ντομίνγκες, όμως ο διαιτητής Κύζας πήρε πάνω του τη φάση και κατακύρωσε το γκολ, εκτιμώντας ότι ο μεσοεπιθετικός των Πειραιωτών δεν επηρέαζε τη

ΑΕΚ – Πανθρακικός 3-0

Δεκατρία λεπτά ήταν αρκετά για την ΑΕΚ, προκειμένου να γράψει το 3-0 και να περάσει ένα... ήσυχο βροχερό βράδυ στο ΟΑΚΑ, απέναντι στον Πανθρακικό.

Ο Μπουονανότε άνοιξε το σκορ στο 4΄ για να αναλάβει δράση στη συνέχεια ο Αραβίδης (11΄, 17΄) και να διαμορφώσει το τελικό σκορ.φάση.

Στις αναμετρήσεις της 26ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Πανιώνιος-Ξάνθη 3-0
Καλλονή-ΠΑΣ Γιάννινα 0-2
Παναιτωλικός-ΠΑΟΚ 0-3
Ατρόμητος-Αστέρας Τρίπολης 2-1
Ηρακλής-Βέροια 1-1
Λεβαδειακός-Πλατανιάς 0-3
Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 3-1
ΑΕΚ-Πανθρακικός 3-0