Άρης-Ολυμπιακός 1-2 (ΤΕΛΙΚΟ)

Άρης-Ολυμπιακός (19:30, Novasports 1HD & thepressroom.gr)

Ενημερώθηκε: 06/10/19 - 22:10

Τι κι αν βρέθηκε από νωρίς πίσω στο σκορ; Ο Ολυμπιακός έκανε την ανατροπή, επικράτησε 2-1 του Άρη στο "Κλεάνθης Βικελίδης" στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Super League και σκαρφάλωσε και πάλι στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Αν ο Απόστολος Τερζής είχε μόνο μία, φυσιολογική αλλαγή στην ενδεκάδα του - με τον Λούκας Σάσα να επιστρέφει αντί του Αμπού Μπα - σε σχέση με τον αγώνα απέναντι στη Λάρισα, ο Πέδρο Μαρτίνς ανακάτεψε πολύ την τράπουλα μετά και την ήττα 3-1 στο Βελιγράδι από τον Ερυθρό Αστέρα. Και εν τέλει ο Πορτογάλος πανηγύρισε.

ΠΗΓΗ: ΑΠΕ-ΜΠΕ

Άρης
Άρης
1-2
  • 21:25

Ο Ολυμπιακός φεύγει με μια σπουδαία νίκη από τη Θεσσαλονίκη, επικρατώντας με 2-1 του Άρη.

• 21:20
    90'

Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις

• 21:12
    84'
    Αλλαγή για τον Άρη

Τόνσο αντί Ντιγκινί

• 21:09
    77'
    Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό!

Αντεπίθεση των φιλοξενούμενων, με τον Μασούρα να δοκιμάζει το πόδι του και να στέλνει την μπάλα λίγο δίπλα από το αριστερό του Έμαν

• 21:05
    76'

Ένταση ανάμεσα σε παίκτες

• 21:00
    69'

Κίτρινη στον Σούντγκρεν, που ζήτησε να πάρει κάρτα ο Παπαδόπουλος, ο οποίος σταμάτησε αντεπίθεση των γηπεδούχων

• 21:00
    67'
    Καλή στιγμή για τον Άρη!

Ο Ντιγκινί μπούκαρε στην περιοχή από τα αριστερά και με δυνατό σουτ ανάγκασε τον Σα να διώξει σε κόρνερ.

• 20:50
    58'

Κίτρινη ο Τοροσίδης με το που μπήκε, για φάουλ στον Μαντσίνι

• 20:47
    57'
    Αλλαγή για τον Ολυμπιακό

Τοροσίδης αντί Τσιμίκα

• 20:43
    54'
    Νέα φάση για τον Άρη!

Κεφαλιά του Κόρχουτ μετά από κόρνερ, η μπάλα λίγο πάνω από την αντίπαλη εστία

• 20:42
    53'

Επικίνδυνη επίθεση του Άρη με τον Ντιγκινί να έχει μπει από τα αριστερά και τον Σουντανί να έχει χάσει τη φάση, αλλά σταμάτησε για φάουλ του Γάλλου

• 20:42
    52'
    Απειλεί ο Άρης.

Έπειτα από στημένη φάση και διώξιμο των φιλοξενούμενων, ο Μαντσίνι έπιασε συρτό σουτ και η μπάλα πέρασε εκτός

• 20:42
    46'

Ξεκίνησε το β' μέρος

• 20:41

Μαντσίνι αντί Φετφατζίδη

• 20:26

Ο Ντιγκινί με ωραία κεφαλιά άνοιξε το σκορ στο 7' και ο ισοφάρισε στο 33' ο Μασούρας με κεφαλιά (αφού έκανε ωραία κίνηση χωρίς την μπάλα), ενώ ο Ελ Αραμπί (38') με κεφαλιά έκανε το 2-1. Πρέπει να δούμε ξανά το replay, διότι υπάρχουν παίκτες του Ολυμπιακού που είναι εκτεθειμένοι στο φάουλ του Βαλμπουενά, ίσως είναι και ο φορ των Πειραιωτών. Ο Σουντανί έστειλε την μπάλα στα δίχτυα λίγο πριν το φινάλε, αφού είχε προηγηθεί εξαιρετική κίνηση του εξτρέμ των ερυθρόλευκων, αλλά έχει βρει η μπάλα στο χέρι του στην τελευταία κόντρα. Ορθώς δεν μέτρησε το τέρμα. Ο Ολυμπιακός συνεχίζει να κάνει ζημιές στις στημένες φάσεις, αλλά και να "πληρώνεται" αμυντικά με αυτόν τον τρόπο

• 20:19

Τέλος του πρώτου μέρους, με τον Ολυμπιακό να γυρνάει τούμπα το παιχνίδι και να προηγείται με 2-1 του Άρη.

• 20:19
    45'

Σέντρα του Τσιμίκα με το δεξί, εξαιρετικό κοντρόλ με το στήθος και εξαιρετική κίνηση του Σουντανί μέσα στην περιοχή και με κόντρα η μπάλα στα δίχτυα! Έχει βρει στο χέρι του η μπάλα και δεν μετράει το γκολ!

• 20:13

Πάντως, το γκολ μετράει κανονικά. Θα χρειαστεί νέο replay για να σας πούμε ξεκάθαρα αν έπρεπε να μετρήσει το γκολ

• 20:13
    38'
    ΓΚΟΟΟΟΛ για τον Ολυμπιακό!

Εκτέλεση φάουλ του Βαλμπουενά (ακόμη μια ασίστ), κεφαλιά του Ελ Αραμπί και η μπάλα στα δίχτυα. Είναι οριακή η φάση, υπάρχουν εκτεθειμένοι παίκτες των Πειραιωτών. Περιμένουμε το VAR

• 20:08
    33'

Σέντρα του Τσιμίκα από τα αριστερά, κεφαλιά του Μασούρα, που σφήνωσε στην καρδιά της αντίπαλης άμυνας, πρόλαβε τον Έμαν και σκόραρε με το κεφάλι

• 19:57
    27'

Επικίνδυνη επίθεση του Άρη, βγήκε μακριά από το πεδίο δράσης του ο Σα και απομάκρυνε με ψυχραιμία

• 19:54
    23'

Ωραία συνεργασία Ποντένσε με Βαλμπουενά, μπήκε στην περιοχή ο Γάλλος και την ώρα που ήταν έτοιμος να εκτελέσει, κόπηκε από τον Κόρχουτ

• 19:52
    20'

Δυνατό σουτ του Γκιγέρμε εκτός περιοχής, κακός υπολογισμός του Έμαν, που μπλόκαρε με τη δεύτερη. Ήταν κοντά ο Μπουχαλάκης και πήγε να επωφεληθεί

• 19:51
    19'

Καλή επίθεση του Ολυμπιακού, με ωραία κυκλοφορία της μπάλας από Βαλμπουενά, Ποντένσε και Ομάρ, αλλά το γύρισμα του Πορτογάλου δεν ήταν δυνατό και μπλόκαρε ο Έμαν

• 19:49

Πιέζει ο Άρης, ο οποίος έχει εγκατασταθεί στην αντίπαλη περιοχή εδώ και λίγα λεπτά

• 19:45
    13'

Καλή εκτέλεση φάουλ του Τσιμίκα από τα αριστερά, αλλά ο Σεμέδο δεν έπιασε καλά την κεφαλιά και έφυγε παράλληλα με την εστία η μπάλα

• 19:43

Ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά από τον Άρη, αλλά το τέρμα του Ντιγκινί έχει "παγώσει" τους Πειραιώτες και έχει δώσει ώθηση στους γηπεδούχους

• 19:43
    10'

Κεφαλιά του Σεμέδο έπειτα από φάουλ του Βαλμπουενά, η μπάλα άουτ. Την έχει βρει ο Ντιγκινί τελευταίος

• 19:39
    7'
    ΓΚΟΟΟΟΛ ο Άρης!

Κεφαλιά του Ντιγκινί έπειτα από φάουλ του Ματίγια, η μπάλα στο δεξί παράθυρο του Σα, στο δοκάρι και μέσα

• 19:36

Κατοχή της μπάλας για τον Ολυμπιακό στο ξεκίνημα

• 19:31
    1'

Ξεκίνησε το παιχνίδι

• 19:31

Πρώτη φετινή συμμετοχή του Αβραάμ Παπαδόπουλου στο βασικό σχήμα σε εγχώριο ματς για φέτος. Είχε μπει ως αλλαγή με τη Λαμία, ήταν βασικός στο εντός με την Πλζεν και έγινε αναγκαστική αλλαγή

• 19:29

Είσοδος των δύο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο

• 19:18
    Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς)

Σα, Τσιμίκας, Αβραάμ, Σεμέδο, Ομάρ, Γκιγέρμε, Μπουχαλάκης, Ποντένσε, Μασούρας, Βαλμπουενά, Ελ Αραμπί.

• 19:18
    Άρης (Απόστολος Τερζής):

Έμαν, Κόρχουτ, Βέλεθ, Ροζ, Σούντγκρεν, Σάσα, Ματίγια, Φετφατζίδης, Γκάμα, Ντιγκινί, Ιντέγε

• 19:18

Πάμε να δούμε τις ενδεκάδες των δυο ομάδων...

• 19:17

Οι γηπεδούχοι θέλουν να επιστρέψουν στις νίκες μετά την ήττα με 3-2 από την ΑΕΛ στη Θεσσαλονίκη, αλλά και να επαναφέρουν με αυτόν τον τρόπο το καλό κλίμα που δημιουργήθηκε με το 4-0 επί του Παναθηναϊκού και με το 2-2 στην Τούμπα, όπου έπιασαν καλή απόδοση κόντρα στον ΠΑΟ

• 19:17

Οι Πειραιώτες θέλουν τη νίκη για να μην πέσουν από την πρώτη θέση, όπου βρέθηκαν μόνοι πρώτοι μετά το 2-2 στο ντέρμπι των δικεφάλων