LIVE: ΟΦΗ-ΑΕΚ 0-2 (ΤΕΛΙΚΟ)

LIVE: ΟΦΗ-ΑΕΚ (19:15, Novasports & thepressroom.gr)

Ενημερώθηκε: 14/06/20 - 21:12

Στις 19:15 στο Ηράκλειο της Κρήτης, ο ΟΦΗ αντιμετωπίζει την ΑΕΚ. Το συγκρότημα του Γιώργου Σίμου, το οποίο ξεκίνησε με ήττα τις υποχρεώσεις του στο μίνι πρωτάθλημα θέλει να κάνει ποδαρικό στην έδρα του με ένα θετικό αποτέλεσμα.

Εκεί θα βρει απέναντι του, την Ένωση η οποία μετά την ισοπαλία του ΠΑΟΚ χτες στο ΟΑΚΑ θέλει το τρίποντο για να τον προσπεράσει στην βαθμολογία και να αναρριχηθεί στην δεύτερη θέση.

Ο Γιώργος Σίμος δεν θα έχει στην διάθεση του για τον αγώνα με τους «κιτρινόμαυρους» τους τραματίες Ναμπί και Βίκτορ, ενώ εκτός συνεχίζουν να βρίσκονται οι Ναμπί και Τσιλιανίδης. Στον αντίποδα ο Μάσιμο Καρέρα, δεν μπορεί να υπολογίζει για το ματς με τους Κρητικούς στις υπηρεσίες των τραυματιών Χουλτ, Αθανασιάδη, Μπότου και Κλωναρίδη.

ΟΦΗ
ΟΦΗ
0-2
ΑΕΚ
ΑΕΚ
  • 21:12
    95'
    ΤΕΛΟΣ

Τέλος του αγώνα , νικη για την ΑΕΚ με 2-0 στην Κρήτη

• 21:10
    93'

Σουτ του Νέϊρα, η μπάλα κόρνερ μετά από τάκλιν του Μπακάκη

• 21:09
    90'

Έχουν ανέβει περισσότερο οι παίκτες του ΟΦΗ τα τελευταία λεπτά όπως είναι φυσιολογικό. Κερδίζει και ένα κόρνερ από το σου του Νέιρα που σταμάτησε ο Μπακάκης.

• 21:07
    90'

5 λεπτά οι καθυστερήσεις

• 21:06
    87'
    Αλλαγή για τον ΟΦΗ

Ο Δεληγιαννίδης μπαίνει στη θέση του Κοροβέση

• 21:05
    87'
    Αλλαγές για την ΑΕΚ

Ο Σαμπανάτζοβιτς μπαίνει στη θέση του Μάνταλου και ο Σβάρνας που έχει κάρτα αντί του Λιβάγια.

• 20:57
    79'

Κίτρινη ο Σβάρνας

• 20:57
    79'
    Αλλαγές για τον ΟΦΗ

Μέσα ο Νοικοκυράκης, έξω ο Σεμέντο και ο Νάστος αντί του Κουτρουμπή

• 20:53
    75'
    Αλλαγή για την ΑΕΚ

Ο Αραούχο μπαίνει στον αγωνιστικό χώρο στη θέση του Νέλσον Ολιβέιρα.

• 20:50
    74'

Φάουλ του Κουτρουμπή στον Λιβάγια, βλέπει επίσης την κίτρινη κάρτα

• 20:50

Η ΑΕΚ έχει τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα. Κρατάει την κατοχή, κυκλοφορεί την μπάλα ωραία, όπως έκανε και στο 2ο της γκολ και δεν αφήνει τους Κρητικούς να ελπίζουν σε κάτι.

• 20:44
    67'

Ο Στάικος παίρνει τη θέση του Σακόρ και ο Βαζ του Μάνου

• 20:44
    65'
    ΓΚΟΟΟΟΛ για την ΑΕΚ

Όμορφο γκολ από τον Βέρντε. Ντρίμπλαρε τον Κοροβέση για να μπει μέσα στην περιοχή, σούταρε και κέρδισε τον Γουόλι για το 2-0

• 20:42
    64'

Ακόμη ένα φάουλ στη μεσαία γραμμή. Ο Μάνταλος ρίχνει τον Μεγιάδο και βλέπει, αλλά την κάρτα βλέπει ο Νέιρα για διαμαρτυρία

• 20:41
    61'

Ο Βέρντε μπαίνει στη θέση του Αλμπάνη.

• 20:36
    60'

Φάουλ του Σιμάνσκι στον Σεμέντο, βλέπει κίτρινη κάρτα ο παίκτης της ΑΕΚ.

• 20:33
    55'

Μικρή αψιμαχία μεταξύ Μάνταλου και Νέιρα, αλλά συνεχίζεται κανονικά το παιχνίδι

• 20:30
    53'

Ο Κρίστιτσιτς είδε κίτρινη κάρτα για φάουλ στον Μάνο που έφευγε στην κόντρα.

• 20:28

Η ΑΕΚ έχει μπει καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο

• 20:24
    46'

Σέντρα στο δεύτερο μέρος, χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες

• 20:06
    45'
    Ημίχρονο

Τέλος του ημιχρόνου με την ΑΕΚ να προηγείται με 1-0 με γκολ του Λιβάγια

• 20:06
    45'
    Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ

Σουτ του Φιγκεϊρέδο με την μπάλα να χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι του Μπάρκα

• 20:00
    42'

Ο Λιβάγια σκοράρει για την ΑΕΚ με κεφαλιά! Βρέθηκε μέσα στην περιοχή από σέντρα του Λόπες από τα αριστερά.

• 19:53
    35'

Αρκετά τα λάθη, αλλά και τα φάουλ στη μεσαία γραμμή. Ακόμη ένα κέρδισε η ΑΕΚ με τον Μάνταλο.

• 19:49
    31'
    Πολύ καλή στιγμή για την ΑΕΚ!

Ο Μάνταλος είδε πολύ ωραία και με κάθετη βρήκε τον Ολιβέιρα που από πλάγια θέση σούταρε αλλά η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το κάθετο δοκάρι του ΟΦΗ

• 19:47
    21'
    Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ

Ο Ολιβέιρα πιάνει μία κεφαλιά από σέντρα του Μάνταλου και ενστικτωδώς αποκρούει ο τερματοφύλακας του ΟΦΗ.

• 19:29
    12'
    Ευκαιρία για τον ΟΦΗ!

Ωραία συνεργασία του Μάνου με τον Νέιρα, με τον Μπάρκα να μπλοκάρει το σουτ του δεύτερου.

• 19:27

Η ΑΕΚ προσπαθεί να πιέσει ψηλά για να μην επιτρέψει στον ΟΦΗ να κάνει το καθιερωμένο του παιχνίδι.

• 19:26
    8'

Γύρισμα του Σιμάνσκι, δεν βρήκε καλά την μπάλα ο Αλμπάνης και ετσι χάθηκε η ευκαιρία.

• 19:23
    5'

Ο Λιβάγια έπεσε άσχημα πάνω στον Κουτρουμπή, κερδισμένο φάουλ για τους Κρητικούς.

• 19:21
    3'

Ο Ολιβέιρα αστόχησε στο σουτ από καλή θέση με τον βοηθό να σηκώνει οφσάιντ. Ωστόσο ο επιθετικός της ΑΕΚ φάνηκε να φεύγει από κανονική θέση και αν όντως ευστοχούσε λογικά το γκολ θα μετρούσε μέσω var

• 19:18
    Οι οπαδοί του ΟΦΗ στις επάλξεις

οφη

• 19:17
    1'
    Σέντρα

Ξεκίνησε το παιχνίδι!

• 19:14

Ακούγονται συνθήματα των οπαδών του ΟΦΗ που βρίσκονται εκτός γηπέδου. Οι παίκτες των δύο ομάδων κάνουν σιγά σιγά την εμφάνισή τους στον αγωνιστικό χώρο.

• 19:12
    VS

Η κάθε ομάδα νίκησε στην έδρα της στην κανονική περίοδο. Ο ΟΦΗ έχει μια νίκη στα πέντε τελευταία, με την ΑΕΚ να έχει κερδίσει τα άλλα τέσσερα.

Ο ΟΦΗ έχει καταφέρει να κάνει τρεις νίκες στα οκτώ τελευταία μεταξύ τους, αλλά δεν είχε κερδίσει τα 13 προηγούμενα. Δεν είχε νίκη από 2002 ως το 2011.

Η ΑΕΚ δεν σκόραρε τον Νοέμβρη στο Ηράκλειο, αφού είχε σκοράρει και στα 19 προηγούμενα μεταξύ τους! Από το Νοέμβριο του 2002, εννέα χρόνια δηλαδή, ο ΟΦΗ δεν μπορούσε να κρατήσει το «μηδέν».

Τώρα η ΑΕΚ έχει σκοράρει στα 20 από τα 21 τελευταία.
    Δεν έχουν ισοπαλία στα έξι τελευταία, ενώ υπάρχει μια στα εννέα τελευταία.

• 19:12
    Εικόνες από... τα σπίτια γύρω από το "Γεντί Κουλέ"

φδφδ

• 19:09

Το πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής των playoffs ολοκληρώνεται στις 21:30 με την αναμέτρηση μεταξύ του Ολυμπιακού και του Άρη.

• 19:05

Για τους Κρητικούς, ο Ναμπί τέθηκε εκτός μάχης, αφού αντιμετώπιζε πρόβλημα στον προσαγωγό κατά τη διάρκεια της εβδομάδας.

• 19:05

Εκτός αποστολής για την ΑΕΚ βρέθηκε ο Νίκλας Χουλτ, ο οποίος αισθάνθηκε ενόχληση στον τετρακέφαλο στην προπόνηση του Σαββάτου (13/6).

• 19:02
    ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα):

Μπάρκας, Μπακάκης, Βράνιες, Τσιγκρίνσκι, Λόπες, Σιμάνσκι, Κρίστισιτς, Μάνταλος, Αλμπάνης, Λιβάγια, Ολιβέιρα

Στον πάγκο: Τσιντώτας, Οικονόμου, Σβάρνας, Παουλίνιο, Σιμόες, Σαμπανάτζοβιτς, Βέρντε, Αραούχο, Μαχαίρας

• 19:02
    ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος):

Γουόλι, Γιαννούλης, Κουτρουμπής, Μαρινάκης, Κοροβέσης, Σακόρ, Μεγιάδο, Νέιρα, Σεμέντο, Μάνος, Φιγκεϊρέδο

Στον πάγκο: Σωτηρίου, Βαφέας, Νάστος, Μπράουν, Στάικος, Σουρνάκης, Νοικοκυράκης, Δεληγιαννίδης, Βαζ

• 18:54

Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δυο ομάδων...

• 18:46
    ΑΕΚ

Έκανε ισοπαλία 1-1 με τον Πανιώνιο στο φινάλε της κανονικής περιόδου και το ίδιο σκορ με τον Παναθηναϊκό στο ξεκίνημα των πλέι οφ. Είχε κερδίσει και τα τέσσερα προηγούμενα για το πρωτάθλημα. Είναι αήττητη στα εννέα τελευταία πρωταθλήματος, μετά την ήττα στην Τούμπα στις 12 Ιανουαρίου. Από τότε μάλιστα έχει και πέντε παιχνίδια Κυπέλλου χωρίς ήττα, μετράει δηλαδή 14 επίσημους αγώνες χωρίς ήττα. Τελευταίο της παιχνίδι Κυπέλλου το 2-1 επί του Άρη στον πρώτο ημιτελικό.

Η ήττα από τον ΠΑΟΚ είναι η μοναδική στα τελευταία 20 επίσημα και 15 πρωταθλήματος. Στα πρώτα 12 του πρωταθλήματος είχε κάνει τέσσερις ήττες.

Δέχτηκε γκολ από Πανιώνιο και Παναθηναϊκό, μετά από πέντε αγώνες, που είχε κρατήσει το «μηδέν» στο πρωτάθλημα. Στα 17 τελευταία παιχνίδια πρωταθλήματος δεν έχει δεχτεί πάνω από ένα γκολ. Αμέσως πριν για τέσσερα παιχνίδια δεχόταν δύο ή τρία γκολ, με τελευταίο την ήττα από τον Παναθηναϊκό με 3-2.

Συνολικά έχει δεχτεί οκτώ γκολ στα 17 τελευταία παιχνίδια, ενώ στα πρώτα 10 του πρωταθλήματος είχε δεχτεί 15!

Έχει δεχτεί 23 γκολ, αλλά μόνο τα επτά στο πρώτο ημίχρονο. Επίσης έχει βάλει τα 18 από τα 43 δικά της στο πρώτο ημίχρονο.

Στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος είχε την τρίτη καλύτερη επίθεση με 42 γκολ και την δεύτερη καλύτερη άμυνα με 22.

• 18:46
    ΟΦΗ

Έχασε από τον Άρη στο ξεκίνημα των πλέι οφ και έχει δύο νίκες στα οκτώ τελευταία και τρεις στα 13 τελευταία για το πρωτάθληα.

Δεν έχει ισοπαλία στα πέντε τελευταία.

Κράτησε το «μηδέν» στα τρία από τα έξι τελευταία, αφού είχε δεχτεί γκολ και στα εννέα προηγούμενα.

Έχει σκοράρει σε έξι από τα 12 τελευταία, ενώ είχε βάλει γκολ στα 13 από τα 15 πρώτα.

Έχει βάλει έξι φορές τρία ή περισσότερα γκολ. Στα έξι πρώτα παιχνίδια το έκανε τέσσερις φορές, στα 21 τελευταία δύο.

• 18:46

Ουσιαστικά βαθμολογικό ενδιαφέρον για το ματς έχει μόνο η ΑΕΚ. Με την τιμωρία του Παναθηναϊκού ο ΟΦΗ και 6ος να βγει θα πάρει το εισιτήριο για το Europa League, ενώ η Ένωση θέλει το τρίποντο για να περάσει τον ΠΑΟΚ στην μάχη για το δεύτερο εισιτήριο που οδηγεί στα προκριματικά του Champions League.

• 18:46

Ο γηπεδούχος ΟΦΗ βρίσκεται στην 6η θέση με 34 βαθμούς, ενώ η φιλοξενούμενη ΑΕΚ στην 3η με 52