LIVE: ΟΦΗ-ΑΕΚ (συνεχής ενημέρωση)

Ενημερώθηκε: 31/01/21 - 16:54

Στην αναμέτρηση που ανοίγει το πρόγραμμα, στο Ηράκλειο ο ΟΦΗ αντιμετωπίζει την ΑΕΚ, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League 1.

Το συγκρότημα του Γιώργου Σίμου, το οποίο θέλει να επιστρέψει στα θετικά αποτελέσματα, έπειτα από τις τρεις ήττες των τελευταίων αγωνιστικών, θα αγωνιστεί κόντρα στην Ένωση χωρίς τους τραυματίες Γιάννου, Μαρινάκη, Ναμπί, Σακόρ και Βαζ, ενώ μεταξύ άλλων τρία μέλη του ποδοσφαιρικού τμήματος των «ασπρόμαυρων» προσβλήθηκαν από κορoνοϊό.

Αντίθετα στην διάθεση του προπονητή τους τέθηκαν ο νεοαποκτηθείς Καστάνιος, αλλά και ο Σόουζα... Όσον αφορά την ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ, που αναζητά επιστροφή στις νίκες μετά την εντός έδρας ήττα από τον ΠΑΣ Γιάννινα, θα αγωνιστεί απέναντι στους Κρητικούς χωρίς τους τραυματίες Τσιγκρίνσκι, Μάνταλο, Τσιντώτα, Κρίστιτσιτς, Μιτάι, αλλά και τους Ινσούα, Λιβάγια.

• 16:45
    86'

Φάση για την ΑΕΚ, σουτ του Σιμάνσκι, διώχνει ο Βάτερμαν

• 16:42
    82'
    Αλλαγή για τον ΟΦΗ

Καστάνιος αντί Σαρδινέρο

• 16:36
    76'
    Φάση για την ΑΕΚ!

Φαλτσαριστή σουτάρα του Τάνκοβιτς, λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι

• 16:34
    74'
    Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ

Σιμόες αντί Μπακάκη και Χριστόπουλος αντί Γκαρσία

• 16:30
    71'
    ΓΚΟΟΟΟΛ για την ΑΕΚ!

Ο Ολιβέιρα έσπασε υπέροχα στον Τάνκοβιτς εντός περιοχής, με τον Σουηδό εξτρέμ να πλασάρει στη δεξιά γωνία της εστίας του Βάτερμαν. Μία φάση που ξεκίνησε και αυτή από τον Σιμάνσκι

• 16:30
    69'

Ντε Γκούζμαν αντί Στάικου

• 16:28
    Το τάκλιν του Λάτσι που ξεσήκωσε τους Κρητικούς

• 16:27
    66'

Ολιβέιρα αντί Ανσαριφάρντ και Τάνκοβιτς αντί Αλμπάνη

• 16:26
    64'

Εντυπωσιακή ατομική ενέργεια του Γκαρσία μέσα στην αντίπαλη περιοχή, η σέντρα/σουτ του ωστόσο για το... πουθενά

• 16:22
    63'

Σουτ του Διαμαντή, κοντράρει και αλλοιώνεται η πορεία του

• 16:22
    61'
    Μεγάλη φάση για την ΑΕΚ!

Μπάσιμο του Αλμπάνη, σουτ του εξτρέμ της ΑΕΚ, με την μπάλα να κοντράρει στο πόδι του Διαμαντή και να καταλήγει στην αγκαλιά του Βάτερμαν

• 16:22
    60'
    Διπλή φάση για τον ΟΦΗ!

Αρχικά, ο Σβάρνας έδιωξε με κεφαλιά τη σέντρα του Γρίβα, με τον Σαρδινέρο στη συνέχεια να βρίσκεται με προϋποθέσεις εντός περιοχής, αλλά καταδείχθηκε ως εκτεθειμένος

• 16:18
    59'

Γρίβας αντί Βούρου

• 16:18
    56'
    Αλλαγή για την ΑΕΚ

Νεντελετσιάρου αντί του «κιτρινισμένου» Λάτσι

• 16:12
    54'

Κόρνερ για την ΑΕΚ

• 16:12
    Το γκολ της ΑΕΚ

• 16:11
    53'

Φάουλ σε πολύ καλό σημείο για την ΑΕΚ. Λίγα εκατοστά αριστερά της μεγάλης περιοχής του ΟΦΗ

• 16:10
    50'

Εκτελεί πολύ δυνατά του φουλ ο Στάικος, διώχνει ο Αθανασιάδης

• 16:10
    48'

Φάουλ σε πολύ καλό σημείο για τον ΟΦΗ. Στο ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής της ΑΕΚ

• 16:10

Πολύ ωραίο «μπάσιμο» του Γκαρσία μέσα στην αντίπαλη περιοχή, η σέντρα του όμως δεν είναι καλή

• 16:10
    46'

Σέντρα στο δεύτερο μέρος. Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες

• 15:48

Αρκετά ισορροπημένο το πρώτο μέρος, με τις δύο ομάδες να έχουν από μία καλή στιγμή (12' Στάικος - 15' Ανσαριφάντ) με τους δύο τερματοφύλακες να λένε «όχι».

• 15:48
    45'
    Ημίχρονο

Τέλος στο α' μέρος στο «Γεντί Κουλέ» με την ΑΕΚ, να προηγείται με 1-0 του ΟΦΗ, χάρη στο τέρμα του Σάκχοφ στο 43'

• 15:44
    43'

Ο Σιμάνσκι εκτέλεσε το κόρνερ, ο Λάτσι πήρε την πρώτη κεφαλιά, με τον Ουκρανό χαφ να παίρνει τη δεύτερη -ελάχιστα εκατοστά από την τελική γραμμή-, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του ΟΦΗ

• 15:42
    40'

Εκτελεί το φάουλ ο Νέιρα, με την μπάλα να περνάει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Αθανασιάδη

• 15:42
    39'

Κίτρινη κάρτα στον Λάτσι για το προηγούμενο μαρκάρισμα

• 15:42
    38'

Φάουλ ελάχιστα έξω από την περιοχή της ΑΕΚ για τον ΟΦΗ. Το έκανε ο Λάτσι στον Σαρδινέρο

• 15:37

Έχει πέσει αρκετά ο ρυθμός στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης

• 15:22
    20'

Κάρτα στον Σιμάνσκι. Ο Πραξιτέλης Ζαχαριάδης θεωρεί ότι ο Πολωνός χαφ προσπάθησε να εκμαιεύσει πέναλτι

• 15:16
    15'
    Ευκαιρία για την ΑΕΚ!

Ο Γκαρσία έβγαλε σε θέση τετ-α-τετ τον Ανσαριφάρντ, με το σουτ του τελευταίου να αποκρούεται από τον Βάτερμαν.

• 15:14
    12'
    Μεγάλη φάση για τον ΟΦΗ!

Κεραυνός του Στάικου από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής με το αριστερό, έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Αθανασιάδης

• 15:07

Η ΑΕΚ επιλέγει να ξεκινήσει με πίεση ψηλά στα πρώτα λεπτά του αγώνα.

• 15:03
    2'

Πρώτο κόρνερ στο παιχνίδι, είναι για τον ΟΦΗ. Απομακρύνεται ο κίνδυνος από τα καρέ της «Ένωσης»

• 15:01
    1'
    Σέντρα

Ξεκίνησε το παιχνίδι!

• 14:55

Διαιτητής: Πραξιτέλης Ζαχαριάδης Α’ Βοηθός: Μιχαήλ Καρσιώτης Β’ Βοηθός: Γιώργος Στεφανής 4ος Διαιτητής: Κωνσταντίνος Περράκης Διαιτητής VAR: Ιωάννης Παπαδόπουλος Διαιτητής AVAR: Κωνσταντίνος Καλαμπόκης Παρατηρητής: Χαράλαμπος Καρατζάς

• 14:51

Υπενθυμίζεται ότι το Σάββατο (30/1) ο ΟΦΗ ανακοίνωσε την ύπαρξη τριών κρουσμάτων κορωνοϊού στις τάξεις του. Επίσης, στην αποστολή των Κρητικών βρίσκεται για πρώτη φορά το νέο μεταγραφικό τους απόκτημα, Λουκ Καστάνιος, όπως και ο Φελίπε Σόουζα μετά από έντεκα μήνες απουσίας, λόγω ρήξης πρόσθιου χιαστού

• 14:51
    ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ):

Αθανασιάδης – Μπακάκης, Σβάρνας, Λάτσι, Λόπες – Γαλανόπουλος, Σιμάνσκι, Σάκχοφ – Γκαρσία, Ανσαριφάντ, Αλμπάνης

Στον πάγκο: Χατζηεμμανουήλ, Νεντελτσιάρου, Χνιντ, Ραντόνια, Σιμόες, Τάνκοβιτς, Ολιβέιρα, Χριστόπουλος, Μαχαίρας

• 14:51
    ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος):

Βάτερμαν – Βούρος, Διαμαντής, Γιαννούλης, Κοροβέσης – Ουές, Στάικος, Μεγιάδο, Νέιρα, Στάρτζεον – Σαρδινέρο

Στον πάγκο: Σωτηρίου, Λυμπεράκης, Σολίς, Σελίμοβιτς, Σόουζα, Βαφέας, Γρίβας, Καστάνιος, Ντε Γκουζμάν

• 14:50

Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δυο ομάδων...

• 14:50

Στον αγώνα του πρώτου γύρου (1/11) η ΑΕΚ είχε επικρατήσει 2-1 του ΟΦΗ στο ΟΑΚΑ. Οι Κρητικοί είχαν προηγηθεί μόλις στο 6’ με τον Στάρτζεον, με την «Ένωση» να φτάνει στην ανατροπή με τα τέρματα των Νεντελτσιάρου (34’) και Σάκχοφ (74’)

• 14:50

Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι την περασμένη Τετάρτη (27/1) δέχτηκαν την εντός έδρας «σφαλιάρα» (2-0) από τον ΠΑΣ Γιάννινα, συμπληρώνοντας δύο ματς (μετά το 2-2 στη Θεσσαλονίκη με τον ΠΑΟΚ) χωρίς νίκη στη Super League Interwetten. Είναι στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα (37π.), στο -14 από τον 1ο Ολυμπιακό, στο -2 από τον 2ο Άρη (ματς περισσότερο) και στο +1 και +2 από τον 4ο ΠΑΟΚ και τον 5ο Παναθηναϊκό (ματς περισσότερο), αντίστοιχα. Μακριά από την έδρα τους μετρούν ρεκόρ 6Ν-1Ι-2Η.

• 14:50

Οι γηπεδούχοι προέρχονται από τρεις σερί ήττες (τελευταία στο εντός έδρας 1-0 από τον Αστέρα Τρίπολης) και συνολικά τέσσερα συνεχόμενα ματς χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα. Σειρά αγώνων, μάλιστα, στην οποία δεν έχουν σκοράρει. Πλέον, βρίσκονται στην 9η θέση (19π.) και στο -14 από την εξάδα των playoffs και τον Αστέρα Τρίπολης (έχει παιχνίδι παραπάνω). Εντός έδρας έχουν ρεκόρ 2Ν-3Ι-5Η