Το 3/3 έκανε η Εθνική, για την πρόκριση με Μαυροβούνιο

Ενημερώθηκε: 17/07/17 - 23:53

Αν και βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο κόντρα στη Γερμανία, (έχανε με 11), αλλά δείχνοντας ψυχή, η Εθνική ομάδα Νέων με μπροστάρηδες τους Κόνιαρη και Χαραλαμπόπουλο να είναι χάρμα ιδέσθαι επικράτησε με 86-77.

Οι Γερμανοί είχαν το παιχνίδι όπως το ήθελαν, αφού μέχρι την τρίτη περίοδο σκόραραν με οποιονδήποτε τρόπο έξω από τη γραμμή των 6,75, ενώ ήταν κυρίαρχοι στα επιθετικά ριμπάουντ, αλλά στη δ' περίοδο που κρίνονταν τα πάντα, οι Νέοι έδειξαν ότι έχουν όλα τα φόντα να γίνουν... άντρες.

Πραγματοποιώντας επιμέρους σκορ στο 4ο δεκάλεπτο 36-22, έφεραν... τούμπα τη Γερμανία, δίνοντας παράλληλα και το καλύτερο αγωνιστικό τεστ ενόψει των νοκ-άουτ παιχνιδιών.

Καλύτεροι παίκτες για την Εθνική ήταν ο Κόνιαρης (17 πόντοι, 4/4 τρίποντα) που κράτησε την ομάδα, όταν το ματς έδειχνε να φεύγει από τα χέρια της, ενώ ο Χαραλαμπόπουλος μίλησε όταν η μπάλα... έκαιγε, φτάνοντας τους 18 πόντους, έχοντας παράλληλα 5 ριμπάουντ και 6 ασίστ σε 37’ συμμετοχής. Καθοριστικοί ήταν και οι Δίπλαρος, Μουράτος με 15 (σε 10’ συμμετοχής) και 11 πόντους αντίστοιχα.

Πλέον, επόμενος αντίπαλος για την Ελλάδα είναι το Μαυροβούνιο την Τετάρτη 19/7, κόντρα στο οποίο θέλει μόνο τη νίκη για την πρόκριση στα προημιτελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.