5ος όμιλος: Απίστευτη Λίβερπουλ, πήρε την πρόκριση η Σεβίλλη (ΒΙΝΤΕΟ)

Ενημερώθηκε: 07/12/17 - 00:30

Η Λίβερπουλ δεν άφησε κανέναν να αμφισβητήσει την κυριαρχία της, στον 5ο όμιλο και διέλυσε με 7-0 τους Ρώσους της Σπαρτάκ Μόσχας, μέσα στο "Άνφιλντ".

Μόλις στο 3ο λεπτό του ματς ο Τζίκια πέταξε κάτω τον Σαλάχ, μέσα στην περιοχή και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Κουτίνιο ανέλαβε την εκτέλεση, δεν λάθεψε και έκανε το 1-0. Οι "κόκκινοι" συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο 15’ ο Κουτίνιο διπλασίασε τα δικά του τέρματα αλλά και της ομάδας του μετά από υπέροχο συνδιασμό των Μανέ, Σαλάχ και Φιρμίνιο.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Φιρμίνιο από πασέρ έγινε σκόρερ με ωραίο πλασέ από την περιοχή έκανε το 3-0 που ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου. Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα παρέμεινε ίδια με την Λίβερπουλ να έχει το πόδι πατημένο στο γκάζι και την Σπαρτάκ Μόσχας να ψάχνεται. Στο 47’ ο Μανέ έκανε το 4-0 με γυριστό σουτ ύστερα από σέντρα του Μίλνερ.

Τρία λεπτά αργότερα ήρθε η ώρα για το χατ-τρικ του Κουτίνιο και το 5-0, ο οποίος μπήκε στην περιοχή, σούταρε με το αριστερό, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Σελίκοφ. Στο 76’ ο Μανέ έκανε το 6-0 ύστερα από ασίστ του Κουτίνιο ενώ ο Σαλάχ που δεν είχε σκοράρει, το έκανε στο 86’ αφού πρώτα χόρεψε τους αμυντικούς της Σπαρτάκ μέσα στην περιοχή για το τελικό 7-0.

Η Σεβίλλη, έμεινε στο 1-1 με τη Μάριμπορ και σε συνδυασμό με την επτάρα της Λίβερπουλ στην Σπαρτάκ Μόσχας, εξασφάλισε την παρουσία της στους "16" του Champions League, την ώρα που οι Σλοβένοι έμειναν στη τελευταία θέση και εκτός Ευρώπης.

Από τη στιγμή που η Λίβερπουλ δεν έδειξε έλεος στη Σπαρτάκ, οι Ανδαλουσιάνοι δεν είχαν τίποτα να φοβούνται (έμεναν εκτός μόνο αν έκανε διπλό η Σπαρτάκ και έχαναν οι ίδιοι). Ούτε καν... αγχώθηκαν όταν στο 10' ο Ταβάρες άνοιξε το σκορ για τη Μάριμπορ και προκάλεσε ντελίριο ενθουσιασμού στους φίλους της στο γήπεδο.

Για τη... τιμή των όπλων, όμως, η Σεβίλλη απέφυγε την ήττα! Έστω κι αν χρειάστηκε δώρο του αντίπαλου τερματοφύλακα. Ο Γκάνσο, λοιπόν, σούταρε από το ύψος της περιοχής στο 75', ο Χαντάνοβιτς έκανε τραγική εκτίμηση της μπάλας, η οποία πέρασε κάτω από τα χέρια του και κατέληξε στα δίχτυα για το τελικό 1-1.