8ος όμιλος: Ήττα στο Λονδίνο για ΑΠΟΕΛ, ματσάρα στη Μαδρίτη (ΒΙΝΤΕΟ)

Ενημερώθηκε: 07/12/17 - 01:28

Ο ΑΠΟΕΛ δεν μπόρεσε να κάνει το "θαύμα" στο Λονδίνο, ηττήθηκε 3-0 από την Τότεναμ και έμεινε στην τελευταία θέση του ομίλου, βάζοντας τέλος στη φετινή του, ευρωπαϊκή πορεία.

Στο 20ο λεπτό, τα "σπιρούνια" κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ ύστερα από όμορφη ενέργεια και ψύχραιμο τελείωμα του Γιορέντε. Μετά το γκολ συνέχιζαν να πιέζουν και "καθάρισαν" το ματς στο 37ο λεπτό όταν ο Σον έπειτα από όμορφη ομαδική προσπάθεια έπιασε ένα εξίσου όμορφο πλασέ νικώντας τον Πέρες.

Ο Γιώργος Δώνης ρίσκαρε περισσότερο στο δεύτερο 45ο λεπτο και ο ΑΠΟΕΛ έγινε πιο επιθετικός. Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι είχαν κάποιες ευκαιρίες για να ξαναμπούν στο παιχνίδι όμως στάθηκαν άτυχοι στην τελική προσπάθεια. Στο 80ο λεπτό ήρθε και η χαριστική βολή με τον Ενκουντού να διαμορφώνει το τελικό σκορ στο "Γουέμπλεϊ".

Νίκη γοήτρου με 3-2 επί της Ντόρτμουντ πήρε η Ρεάλ στο φινάλε της πρώτης φάσης του Champions League. Η "βασίλισσα", που εκ των προτέρων ήταν δεύτερη στο γκρουπ, είδε τον Κριστιάνο Ρονάλντο να πετυχαίνει ένα ακόμη ρεκόρ, ενώ η Μπορούσια (που είχε βασικό τον Παπασταθόπουλο) παρά την ήττα της πήρε το εισιτήριο της παρηγοριάς για τους "32" του Europa League στη συνολική διαφορά τερμάτων με τον ΑΠΟΕΛ.

Το ξεκίνημα ήταν ονειρεμένο για τη "βασίλισσα" με τον Μαγιοράλ να αξιοποιεί την ασίστ του Ίσκο στο 8’ και να ανοίγει το σκορ με όμορφο πλασέ. Τέσσερα λεπτά μετά ο Ρονάλντο έγινε ο πρώτος παίκτης που σκοράρει σε όλα τα ματς της φάσης των ομίλων γράφοντας με υπέροχο πλασέ το 2-0.

Το προβάδισμα αυτό φαίνεται πως έφερε εφησυχασμό στους γηπεδούχους, που είδαν τον Ομπαμεγιάνγκ να μειώνει με κεφαλιά-ψαράκι από σέντρα του Σμέλτσερ στο 43’. Ο Γκαμπονέζος "χτύπησε" και στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, καθώς στο 48’ με διπλή προσπάθεια ισοφάρισε σε 2-2.

Οι γηπεδούχοι έψαξαν με περισσότερο ζήλο το γκολ της νίκης και αυτό τελικό ήρθε με όμορφο σουτ του Λούκας Βάσκεθ από το ύψος της περιοχής στο 81’.