ΑΕΚ-Παναθηναϊκός 92-80: «Κιτρινόμαυρη» απάντηση (ΒΙΝΤΕΟ)

Ενημερώθηκε: 22/05/21 - 00:21

Η ΑΕΚ όχι μόνο επέστρεψε από το -15 (30-45) του 17’, αλλά ένα εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο την ώθησε στη νίκη (92-80) επί του Παναθηναϊκού, για το 1-1 στη μεταξύ τους σειρά στα ημιτελικά της Stoiximan Basket League!

Επιμέρους σκορ 28-15 από την ομάδα του Αγγέλου στην τέταρτη περίοδο, όπου συνολικά στο δεύτερο μέρος το σκορ ήταν 53-33. Μεγάλη εμφάνιση από τον Μέικον με 23 πόντους, με τον Μορέιρα να είχε 13π. με 10 ριμπάουντ. Τρομερός και ο… ταύρος Ματσιούλις με 10π. και 11 ριμπάουντ, ενώ σημαντική συμβολή στο ροζ φύλλο είχε και ο Γκίκας, ο οποίος είχε 11π., αλλά και αρκετά μεγάλα σουτ.

Από το «τριφύλλι», πρώτος σκόρερ ήταν ο Παπαπέτρου με 18π, ενώ 14π. είχε ο Σαντ-Ρος. Το επόμενο ματς της σειράς είναι προγραμματισμένο για την προσεχή Κυριακή (23/5, 21:00), με τυπικά γηπεδούχο τον Παναθηναϊκό.