Άνετα η Τσέλσι, κάζο για Τότεναμ

Ενημερώθηκε: 26/10/17 - 00:24

Στο "Στάμφορντ Μπριτζ", η Τσέλσι χωρίς να ανεβάσει ιδιαίτερα την απόδοσή της, επικράτησε 2-1 της Έβερτον και προκρίθηκε με άνεση στην προημιτελική φάση του League Cup.

Οι "μπλε" παρατάχθηκαν με αρκετές αλλαγές στην ενδεκάδα και τον 17χρονο μέσο Ίθαν Αμπαντού να παίζει βασικός για πρώτη φορά. Ο Αντόνιο Ρίντιγκερ τους έδωσε προβάδισμα με ωραία κεφαλιά σε ένα 1ο ημίχρονο που είχε την υπεροχή.

Στο 2ο μέρος, τα "ζαχαρωτά" αντέδρασαν, έχασαν ευκαιρίες με τον Κέβιν Μιραλάς και τον Αντεμόλα Λούκμαν (δοκάρι), ωστόσο ο Γουίλιαν ήταν αυτός που σημείωσε το επόμενο γκολ του αγώνα, στις καθυστερήσεις. Στο 94', ο Ντόμινικ Κάλβερτ Λιούιν διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Την ίδια ώρα, η Τότεναμ παρότι βρέθηκε μπροστά στο σκορ με τους Μουσά Σισοκό και Ντέλε Άλι, "κατόρθωσε" να ηττηθεί από τη Γουέστ Χαμ του υπό πίεση Σλάβεν Μπίλιτς.

Δύο γκολ του Αντρέ Αγιού μέσα σε 5 λεπτά στο 2ο ημίχρονο και ένα του Άντζελο Ογκμπόνα λίγο αργότερα έδωσαν τη νίκη 3-2 στα "σφυριά" στο λονδρέζικο ντέρμπι.

Τα αποτελέσματα του League Cup:

Σουόνσι - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-2 (21', 59' Λίνγκαρντ)

Μάντσεστερ Σίτι - Γουλβς 4-1 πέν., 0-0 κ.α.

Άρσεναλ - Νόριτς 2-1 (85', 96' Ενκετιά / 34' Μέρφι)

Λέστερ - Λιντς 3-1 (30' Ιχεανάτσο, 71' Σλιμανί, 88' Μαχρέζ / 26' Ερνάντεθ)

Μπόρνμουθ - Μίντλεσμπρο 3-1 (49' Σίμπσον, 75' πέν. Γουίλσον, 83' Αφόμπ / 56' Ταβενιέρ)

Μπρίστολ Σίτι - Κρίσταλ Πάλας 4-1 (34' Τέιλορ, 39' Τζούριτς, 60' Μπράιαν, 66' Ο' Ντόουντα / 21' Μπ. Σακό)

Τσέλσι - Έβερτον 2-1 (26' Ρίντιγκερ, 90+2' Γουίλιαν / 90+4' Κάλβερτ Λιούιν)

Τότεναμ - Γουέστ Χαμ 2-3 (6' Σισοκό, 37' Άλι / 55', 60' Αγιού, 70' Ογκμπόνα)