Άνετη πρεμιέρα για Ολυμπιακό

Ενημερώθηκε: 07/09/16 - 17:29

Με όρεξη και δίψα για κάτι μεγάλο ξεκίνησε τα φιλικά προετοιμασίας του ο Ολυμπιακός τη νέα σεζόν, καθώς επικράτησε τον Απόλλωνα Πάτρας 84-49, έχοντας πρώτο σκόρερ τον Έρικ Γκριν που σκόραρε 17 πόντους με 3 τρίποντα. Ακολούθησαν οι Πρίντεζης με 11 και ο Μάντζαρης με 10, έχοντας και 2 τρίποντα.

Στο πρώτο ημίχρονο οι Αχαιοί ήταν άκρως ανταγωνιστικοί, αφού το σκορ ήταν 40-35, αλλά με όπλο την εξαιρετική του άμυνα, ο Ολυμπιακός επέτρεψε μόλις 14 πόντους, φτάνοντας τη διαφορά στο +35. Από τους Πατρινούς, πρώτος σκόρερ ήταν ο Μάικλ Κόμπινς με 10 πόντους, με τον Βεργίνη να είχε 8 όσους και ο Σλαφτσάκης. Από ‘κει και πέρα, ο Κουζέλογλου είχε 7 πόντους, ο Καλινόσκι 5 και ο Τσιάρας είχε 4.

Αξίζει να σημειωθεί ότι οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου αγωνίστηκαν με πένθος τιμώντας τη μνήμη της συζύγου του Γιώργου Αγγελόπουλου, ενώ πριν από το τζάμπολ του αγώνα οι δυο ομάδες και ο κόσμος που βρίσκεται στο κλειστό του Μετσόβου κράτησαν ενός λεπτού σιγή στη μνήμη της εκλιπούσας.