"Απόδραση" από το ΣΕΦ! (slideshow&video)

Πηγή Φωτογραφίας: eurokinissi

Ενημερώθηκε: 19/05/16 - 22:04

Ο Παναθηναϊκός, επικράτησε του Ολυμπιακού μέσα στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας με 81-83, "έσπασε" το πλεονέκτημα της έδρας, των "ερυθρόλευκων" και πήρε μεγάλο προβάδισμα για την κατάκτηση του φετινού πρωταθλήματος.

O Αργύρης Πεδουλάκης, προετοίμασε εξαιρετικά την ομάδα του και με κορυφαίους τους Καλάθη και Φώτση, ο Παναθηναϊκός έφτασε στη μεγάλη νίκη! Οι "ερυθρόλευκοι" είχαν την ευκαιρία να κάνουν το τελευταίο σουτ του παιχνιδιού, η μπάλα έφτασε στον Κώστα Παπανικολάου, αλλά ο διεθνής φόργουορντ σούταρε κάτω από πολύ κακές συνθήκες.

Ο Παναθηναϊκός, ξεκίνησε εξαιρετικά το παιχνίδι, οδήγησε τον Ολυμπιακό σε βιαστικές επιλογές στην επίθεση και με αιχμή του δόρατος τον Νίκ Καλάθη, κατάφεραν να πάρουν και διαφορά μέχρι το φινάλε της πρώτης περιόδου (15-24).

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου, αντέδρασε, μείωσε τη διαφορά στους δυο πόντους με μπροστάρη τον Σπανούλη (33-35) και κατάφερε να εκμεταλλευτεί τις κακές επιλογές της "πράσινης" επίθεσης και να ισοφαρίσει το παιχνίδι σε 37-37, τρία λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Παναθηναϊκός ανέκτησε τον έλεγχο του παιχνιδιού, με τον Νίκο Παππά να δίνει πολύ σημαντικές βοήθειες και με το τρίποντο του Φελντέιν σε νεκρό χρόνο έστειλε τον Παναθηναϊκό στο ημίχρονο με το +6 (41-47).

Στο δεύτερο μέρος, ο Παναθηναϊκός κρατούσε τη διαφορά γύρω στους 5 πόντους, όμως ο Ολυμπιακός, μέσω της εξαιρετικής του άμυνας, γύρισε το ματς και πέρασε μπροστά με 62-58, με τους "πράσινους" να μειώνουν στον πόντο με τη λήξη της τρίτης περιόδου (62-61).

Στην τελευταία περίοδο του παιχνιδιού, οι δυο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ, με το προβάδισμα να αλλάζει πλευρά σχεδόν σε κάθε επίθεση. Ο Φώτσης με ένα τεράστιο τρίποντο, έστειλε τον Παναθηναϊκό στο +4 (76-80) και το ματς οδηγήθηκε στην ρουλέτα των βολών. Εκεί όλοι ευστόχησαν, εκτός του Δημήτρη Διαμαντίδη, ο οποίος έχασε μια, 10'' πριν το φινάλε, ο Παπανικολάου όμως δεν μπόρεσε να σκοράρει και έτσι ο Παναθηναϊκός, έφυγε με το break από το Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας.

Τα δεκάλεπτα: 15-24, 41-47, 62-61, 81-83

Ολυμπιακός (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Χάντερ 6, Σπανούλης 15 (2), Πρίντεζης 17 (1), Μάντζαρης, Παπανικολάου 4, Παπαπέτρου 9 (2), Στρόμπερι, Μιλουτίνοφ 3, Αγραβάνης, Γουόρικ, Χάκετ 6, Λοτζέσκι 21 (3)

Παναθηναϊκός (Αργύρης Πεδουλάκης): Χαραλαμπόπουλος 4, Φώτσης 13 (3), Ραντούλιτσα 4, Φελντέιν 15 (4), Καλάθης 16 (2τρ., 8ασ., 8ριμπ.), Παππάς 10 (1), Διαμαντίδης 4 (1), Γκιστ 11, Ουίλιαμς 1, Χάντερ 5, Χέινς