Βίρτους Μπολόνια-Ολυμπιακός 69-67: Έβγαλε μόνος του τα μάτια του

Πηγή Φωτογραφίας: EUROKINISSI

Ενημερώθηκε: 19/12/23 - 23:43

Ο Ολυμπιακός έβγαλε αντίδραση μετά την ήττα-σοκ από τη Βαλένθια στο ΣΕΦ, είχε τον έλεγχο, αλλά είδε ένα σπουδαίο «διπλό» να του... γλιστράει από τα χέρια στο φινάλε.

Οι «ερυθρόλευκοι» έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο με διψήφια διαφορά, είχαν το προβάδισμα για 36 λεπτά, αλλά στο τέλος τα έκαναν «θάλασσα» και ηττήθηκαν 69-67 από τη Βίρτους, στην Μπολόνια.

Στο 7-8 έπεσαν οι Πειραιώτες (5-4 εντός και 2-4 εκτός έδρας), που είχαν αβίαστα λάθη, πολλά χαμένα λέι-απ για ακόμα μία βραδιά και δεν εκμεταλλεύθηκαν το +12 του ημιχρόνου. Ο Τόμας Γουόκαπ έκανε μία από τις χειρότερες εμφανίσεις του με τη φανέλα του Ολυμπιακού (3 πόντοι, 1/6 σουτ, 1 ασίστ, 2 λάθη σε 25 λεπτά), οι Κάναν - Πίτερς είχαν μαζί 2/10 τρίποντα και αν δεν υπήρχαν ο Φαλ στο πρώτο, ο Λαρεντζάκης στο δεύτερο μέρος κι ο Μιλουτίνοβ, η Βίρτους πιθανότατα θα είχε καθαρίσει νωρίτερα το ματς. Ένα ματς που ο Γιώργος Μπαρτζώκας περίμενε ότι η ομάδα του θα πάρει με τον έναν ή με τον άλλο τρόπο.

Στο 11-4 ανέβηκε η Βίρτους (8-1 εντός και 3-3 εκτός έδρας), που έμεινε μόνη στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας μετά από την ήττα της Μπαρτσελόνα στο Βερολίνο. Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι έχει ηττηθεί μόνο από τη Ζάλγκιρις στη Μπολόνια και το εντυπωσιακό είναι ότι τον Ολυμπιακό τον έριξε στο καναβάτσο με τους Μπελινέλι - Σενγκέλια να έχουν μαζί 18 πόντους από 5/17 σουτ. Ο Ντάνιελ Χάκετ ήταν ο κορυφαίος γιατί έβαλε και το νικητήριο σουτ και πήρε αμέσως μετά το επιθετικό φάουλ του Γουόκαπ, ο Αϊζέια Κορντινιέ ήταν σπουδαίος στην πρώτη περίοδο.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 28-40, 47-55, 69-67

Βίρτους Μπολόνια (Μπάνκι): Κορντινιέ 13 (2/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/3 βολές, 3 ριμπάουντ), Λούντμπεργκ 5 (2/8 σουτ), Μπελινέλι 12 (2/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/3 βολές), Παγιόλα 3 (1), Ντόμπριτς 10 (2/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Κέικοκ 7 (3/4 δίποντα), Σενγκέλια 6 (1/5 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4/4 βολές, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 λάθη), Χάκετ 8 (2/5 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Πολονάρα 2, Ντάνστον 3, Αμπάς

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 3 (1/4 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 1/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Γουίλιαμς-Γκος 2 (1/6 σουτ, 7 ασίστ), Κάναν 6 (0/3 δίποντα, 2/6 τρίποντα), Λαρεντζάκης 13 (1/1 δίποντο, 3/6 τρίποντα, 2/4 βολές), Φαλ 12 (5/5 δίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 μπλοκ), Παπανικολάου 5 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Μπραζντέικις 5 (1/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Πίτερς 7 (3/5 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πετρούσεβ 4 (2/3 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μιλουτίνοβ 10 (2/3 δίποντα, 11 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ