Bundesliga: Ασταμάτητη Ντόρτμουντ - Άνετη η Μπάγερν

Ενημερώθηκε: 11/02/23 - 20:42

Στη μεγάλη αναμέτρηση της 20ής αγωνιστικής της Bundesliga, η Ντόρτμουντ ήταν η μεγάλη νικήτρια, επικρατώντας 2-0 της Βέρντερ στη Βρέμη.

Την ώρα που η πρωτοπόρος Μπάγερν Μονάχου έκανε αρκετά άνετα (3-0) τη δουλειά της υποδεχόμενη την Μπόχουμ των Κώστα Σταφυλίδη και Πιέρ Κουντέ, λίγα 24ωρα πριν το πρώτο ραντεβού με την Παρί Σεν Ζερμέν για τους «16» του Champions League.

Από το πρώτο μέρος δεν μπορεί να κρατήσει κάτι θετικό η Μπορούσια, καθώς, αφενός δεν κινήθηκε στα δικά της στάνταρ και αφετέρου είδε τον Μουκοκό να αποχωρεί τραυματίας στο 29ο λεπτό. Στο δεύτερο ημίχρονο ανέβασε στροφές, έφτιαξε ευκαιρίες και βρήκε δύο γκολ στο τελευταίο μισάωρο. Ο Μπάινο-Γκίτενς άνοιξε το σκορ στο 67ο λεπτό με δυνατό σουτ με το αριστερό μέσα από την περιοχή, αφού πρώτα συνεργάστηκε με τον Σλότερμπεκ. Η νίκη της Ντόρτμουντ «κλείδωσε» στο 84’ με τον Μπραντ, να «χορεύει» την αντίπαλη άμυνα προτού εκτελέσει για το 0-2. Αυτή ήταν η 5η διαδοχική νίκη στην Bundesliga για την ομάδα του Τέρζιτς, η οποία πλέον στρέφει την προσοχή της στον αγώνα με την Τσέλσι για τους «16» του Champions League.

Άνετη νίκη για την Μπάγερν απέναντι στην Μπόχουμ και παραμονή στην κορυφή ανεξαρτήτως αποτελέσματος της Ουνιόν. Ο Μίλερ άνοιξε το σκορ στο 41’, εξαργυρώνοντας το λάθος των φιλοξενούμενων με τον Γιάνκο, ενώ ο Κομάν στο 64’ έπιασε διαγώνιο σουτ για το 2-0 μετά από συνεργασία με τον Μουσιάλα. Ο Γκνάμπρι πάτησε περιοχή στο 73’, πήρε πέναλτι και το αξιοποίησε ο ίδιος, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ. Σταφυλίδης και Κούντε ήταν στο βασικό σχήμα, με τον πρώτο να βγάζει ολόκληρο το ματς και τον μέσο του Ολυμπιακού να γίνεται αλλαγή στο 85’. Εκτός αποστολής ήταν ο Βασίλης Λαμπρόπουλος.

Bundesliga: Βέρντερ-Ντόρτμουντ 0-2

Η Φράιμπουργκ δυσκολεύτηκε απέναντι στην Στουτγκάρδη, αλλά επικράτησε 2-1 χάρη σε δύο πέναλτι του Γκρίφο. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Φίριχ στο 30ο λεπτό, αλλά είχαν μοιραίο τον Ζαγκαντού, ο οποίος υπέπεσε στις δύο παραβάσεις που έδωσαν την ευκαιρία στους γηπεδούχους να κάνουν την ανατροπή από την άσπρη βούλα. Ο Ιταλός άσος δεν λάθεψε στο 60’ και το 84’ και υπέγραψε τη νίκη της Φράιμπουργκ. Πέρασε στο 90’ ως αλλαγή ο Μαυροπάνος.

Επιστροφή στις νίκες για τη Λεβερκούζεν, η οποία πέρασε με 3-1 από το Χόφενχαϊμ και επέστρεψε στην 8η θέση. Ουσιαστικά, «καθάρισε» από αρκετά νωρίς, αφού άνοιξε το σκορ στο 6’ με τον Έιντριχ, ενώ στο ξεκίνημα του β’ μέρους Ντιαμπί (47’) και Χλόζεκ (56’) ουσιαστικά «κλείδωσαν» το «διπλό». Μείωσε ο Ενσόκι στο 77’. Στο +3 από την επικίνδυνη ζώνη οι γηπεδούχοι. Με σπουδαίο αποτέλεσμα επέστρεψε στις επιτυχίες η Φράιμπουργκ, η οποία επικράτησε 3-1 της Άουγκοσμπουργκ και βρέθηκε στην 11η θέση.