Έδειξε σε καλό δρόμο ο Ολυμπιακός

Ενημερώθηκε: 08/07/16 - 23:56

Αρχίζει και βρίσκει ρυθμό ο Ολυμπιακός! Οι "ερυθρόλευκοι", στο πρώτο πολύ δυνατό τεστ, ενόψει της μάχης για τα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ, αντιμετώπισαν την Γάνδη και ήρθαν ισόπαλοι 2-2, δείχνοντας κατά διαστήματα εξαιρετική εικόνα!

Οι Πειραιώτες ολοκλήρωσαν το ματς με 13 ευκαιρίες, ενώ ο Βίκτορ Σάντσεθ κέρδισε ορισμένους παίκτες, με τους Βούρο, Ρέτσο και Μπουχαλάκη να πραγματοποιούν πολύ καλές εμφανίσεις.

Παρά το εξαιρετικό ξεκίνημα του Ολυμπιακού, η Γάνδη άνοιξε το σκορ στο 31ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Σιμόν επιχείρησε ένα μακρινό σουτ, με τη μπάλα να μην παίρνει πολύ ύψος, ο Καπίνο δεν υπολόγισε την πορεία της και δεν κατάφερε να απομακρύνει.

Η απάντηση των ερυθρολεύκων ήταν άμεση με τον Ιντέγε να πιάνει την κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη, και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα. Στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους, πάντως, ο Σιόβας υπέπεσε σε ένα χαζό πέναλτι και ο Περμπέ με δυνατή εκτέλεση έκανε το 2-1.

Ο Ολυμπιακός στο δεύτερο ημίχρονο απέκτησε πνοή και καλή κυκλοφορία με τις αλλαγές του Βίκτορ (Ζντιέλαρ, Τσόρι, Πουλίδο) και ισοφάρισε με μια γκολάρα του Φορτούνη, ενώ στο 60’ άγγιξε την ανατροπή αλλά ο Μπουχαλάκης έπειτα από τρομερή προσπάθεια του Πουλίδο, δεν κατάφερε να σκοράρει από κοντά.

Στο τελευταίο 25λεπτο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, ο Ντε Λα Μπέγια πήρε το βάπτισμα του πυρός, ενώ στο 67’ ο Τσόρι με ωραίο σουτ έστειλε τη μπάλα στο αριστερό δοκάρι της εστίας των Βέλγων!

Ολυμπιακός (Βίκτορ Σάντσεθ): Καπίνο, Τσιμίκας (63’ Ντε Λα Μπέγια), Μποτία (63’ Ντα Κόστα), Σιόβας (63’ Ρέτσος), Βούρος, Μπουχαλάκης (63’ Σεμπά), Μιλιβόγεβιτς (46’ Ζντιέλαρ), Φορτούνης (63’ Κασάμι), Μανιάτης (46’ Τσόρι), Πάρντο (63’ Μανθάτης), Ιντέγε (46’ Πουλίδο).

Για την Γάνδη ξεκίνησαν οι: Τελέν, Μίτροβιτς, Κουμς, Σχουφς, Βιχάιμ, Νίλσεν, Περμπέ. Σίμον, Χόρεμαν, Φοκέ, Εντογκαλά, ενώ αγωνίστηκαν και οι: Ριν, Σάιεφ, Χάνες, Ράμαν, Λούκας Σοφς, Κουλιμπαλί, Μπέρσενς, Τσέροβετς, Καμπανγκά, Οζκάν, Μπερίτζε.