Έγραψε ιστορία στα πέναλτυ η Λιόν!

Ενημερώθηκε: 21/04/17 - 01:18

Στο πιο αμφίρροπο παιχνίδι της βραδιάς η Λιόν αν και ηττήθηκε με 2-1 στην κανονική διάρκεια, με 7-6 στην διαδικασία των πέναλτυ, πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά του Europa League, μέσα στην έδρα της Μπεσίκτας.

Οι Γάλλοι άντεξαν στην αφόρητη πίεση της Μπεσίκτας, που έχασε απίστευες ευκαιρίες και στα πέναλτι, με ήρωα τον Λόπες, που είπε "όχι" σε Τόσιτς και Μίτροβιτς, αλλά και τον Γκοναλόν, ο οποίος ευστόχησε στο τελευταίο, θα είναι στους "4" της διοργάνωσης, μαζί με Γιουνάιτεντ, Άγιαξ και Θέλτα!

Ο Ταλίσκα στο 28ο λεπτό έβαλε μπροστά τη Μπεσίκτας με όμορφο σούτ μέσα από την περιοχή. Η απάντηση της Λιόν ήρθε σχεδόν 10 λεπτά αργότερα, όταν ο Λακαζέτ έφερε το παιχνίδι στα ίσια!

Η Μπεσίκτας ξαναπήρε προβάδισμα, με τον Ταλίσκα να πετυχαίνει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο παιχνίδι στο 60', και από κει και πέρα, άρχισε το...γαϊτανάκι των χαμένων ευκαιριών για τις δυο ομάδες! Δοκάρια, φοβερές αποκρούσεις από Φάμπρι και Λοπές, με τις Μπεσίκτας και Λιόν να οδηγούνται στα πέναλτυ, εκεί όπου ο τερματοφύλακας των "Λιονέ", έδωσε την τεράστια πρόκριση στην ομάδα του!