Ελλαδάρα για μετάλλιο!

Ενημερώθηκε: 22/06/17 - 22:31

Με μια απίστευτη και παθιασμένη εμφάνιση, οι κορίτσαροι της Εθνική ομάδας μπάσκετ των γυναικών, ισοπέδωσαν με 84-55 την αντίστοιχη της Τουρκίας και πήραν, πανηγυρικά την σπουδαία πρόκριση για τα ημιτελικά του Ευρωμπάσκετ, κατακτώντας και μια θέση για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα

Η Εθνική ομάδα ήταν άστοχη στα πρώτα λεπτά, δίνοντας την ευκαιρία στην Τουρκία να βρεθεί μπροστά με +9 (15-6)λίγο πριν από το φινάλε της πρώτης περιόδου. Τα κορίτσια του Κώστα Κεραμιδά είχαν μόλις 3/13 σουτ εντός πεδιάς (1/6 δίποντα, 2/7 τρίποντα) και 4 λάθη σε αυτό το διάστημα ενώ η Εβίνα Μάλτση άρχισε το ματς με 0/3 δίποντα και 0/1 τρίποντα, σκοράροντας για πρώτη φορά στο ματς από τη γραμμή των βολών.

Η είσοδος της Λύμουρα στη δεύτερη περίοδο άλλαξε τις ισορροπίες για την Εθνική Γυναικών που βρήκε ρυθμό στην επίθεση μέσα από την πιεστική άμυνα, έκανε επιμέρους σκορ 26-15 στη δεύτερη περίοδο και προηγήθηκε για πρώτη φορά με το καλάθι της Χριστινάκη (27-28, 17'24")!

Οι Μάλτση και Σπανού ηγήθηκαν επιθετικά της ελληνικής ομάδας που περιόρισε τα επιθετικά ατού της Τουρκίας και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 30-36.

Το δεύτερο ημίχρονο, άρχισε με σερί 7-0 για την Ελλάδα που βρήκε λύσεις στην επίθεση με τις Μάλτση, Καλτσίδου (30-43, 21'26") ενώ περιόρισε τις Τουρκάλες να σκοράρουν μόλις 10 πόντους (40-57).

Μάλιστα η Λύμουρα είχε ήδη 7 πόντους, 8 ασίστ και 6 ριμπάουντ ως το τέλος της τρίτης περιόδου! Στη συνέχεια το τρίποντο του Καλτσίδου εκτόξευσε τη διαφορά στο +20 (46-66, 33'12") ενώ η Φασούλα έκανε το 48-71 στο 35'40".

Τελικά οι...κορίτσαροι επικράτησαν θριαμβευτικά, με 55-84 και πλέον περιμένει τον νικητή του ζευγαριού Γαλλία - Σλοβακία

Τα δεκάλεπτα: 15-10, 30-36, 40-57, 55-84

Τουρκία: Μπίλγκιτς 2, Κόρα 1, Τσακίρ 11, Βαρντάρλι, Τσαγκλάρ 6, Αλμπέν 10 (2), Κανίτεζ 3 (1), Χόλινγκσγουορθ 15 (10 ριμπ.), Ιβεγκίν, Σενιουρέκ, Κοκσάλ 6 (2), Ουράλ.

Ελλάδα (Κεραμιδάς): Σταμολάμπρου 6 (2), Σταμάτη, Λύμουρα 7 (1 τριπ., 7 ριμπ., 10 ασ.), Σπυριδοπούλου 3 (1), Μάλτση 25 (6/13 διπ., 3/6 τριπ., 4/4 βολ., 10 ριμπ.), Νικολοπούλου 4, Σωτηρίου 3 (1), Κοσμά, Σπανού 11, Καλτσίδου 10 (2), Χριστινάκη 9 (1), Φασούλα 6.