Εμφάνιση με υποσχέσεις για ΠΑΟΚ (vid)

Ενημερώθηκε: 17/07/16 - 00:31

Βγάζει γούστα ο ΠΑΟΚ του Βλάνταν Ίβιτς! Ο "Δικέφαλος του Βορρά" επικράτησε σε φιλικό παιχνίδι 2-0 της Ολλανδικής Τβέντε και έδειξε σε πολύ καλό δρόμο ενόψει Άγιαξ, "σβήνοντας" την κακή παρένθεση της εμφάνισης με την Στεάουα Βουκουρεστίου.

Αυτοί που τράβηξαν τα βλέμματα ήταν τα μεταγραφικά αποκτήματα! Κρέσπο, Σακχόφ (γκολ), Λέο Μάτος (ασίστ), Μπίσεσβαρ (ασίστ) και Τζαλμά Κάμπος (γκολ) άρεσαν και έδειξαν ότι έχουν αρχίσει να προσαρμόζονται "στα θέλω" του Σέρβου τεχνικού.

Από το πρώτο ημίχρονο έδειξε της διαθέσεις της, η ομάδα του Βλάνταν Ίβιτς. Ο ΠΑΟΚ είχε πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας, πλουραλισμό στον τρόπο παιχνιδιού του και αρκετές χαμένες ευκαιρίες με τους Ροντρίγκες (5'), Σακχόφ (7'), Κρέσπο (10').

Ο ΠΑΟΚ συνέχιζε να έχει τον έλεγχο του ματς, καλή κυκλοφορία αλλά και φάσεις και στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους, όμως Ροντρίγκες και Μάτος δεν κατάφεραν να βρουν τον στόχο.

Ο Βλάνταν Ίβιτς με την έναρξη της επανάληψης πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τον Μπίσεσβαρ, ο οποίος είχε πολύ καλή απόδοση και βοήθησε τα μέγιστα την ομάδα του να φθάσει στη νίκη. Μοίραζε σωστά τη μπάλα, ήταν μέσα στις φάσεις και πραγματοποίησε ένα ελπιδοφόρο ντεμπούτο ενόψει της συνέχειας.

Στο 77' ο ΠΑΟΚ άνοιξε το σκορ. Ο Μπίσεσβαρ έβγαλε ωραία στον Λέο Μάτος, αυτός έκανε τη "γλυκιά" σέντρα και ο Σακχόφ με γυριστό σουτ έβαλε μπροστά τον "Δικέφαλο του Βορρά".

Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Μπίσεσβαρ έκανε ακόμη μια ωραία μπαλιά, αυτή τη φορά στον Τζαλμά Κάμπος, ο οποίος την τσίμπησε πάνω από τον Μάρσμαν και έκανε το 2-0, το οποίο ήταν και το σκορ του αγώνα.

Τβέντε: Μάρσμαν, Αντερσεν (46’ Κατσικάς), Ζίεχ (62’ Τζορτζ), Γιάνσεν (62’ Στένζελ), Έντε (46’ Μπόρβεν), Βαν Ντερ Λέλι, Σμιντ (62’ Ντα Κρουζ), Βαν Ντερ Χέιντεν (62’ Χόλσερ), Όοστερβικ, Μοκότχο, Θέσερ (46’ Μπιέν)

ΠΑΟΚ (Bλάνταν Ίβιτς): Γλύκος, Μάτος (82’ Κίτσιου), Κρέσπο (70’ Μαλεζάς), Τζαβέλλας, Λέοβατς, Τσίμιροτ (82’ Κοροβέσης), Χαρίσης (46’ Μπίσεσβαρ), Σακχόφ (82’ Τζιόλης), Τζάλμα, Ροντρίγκες (66’ Ζάιρο), Αθανασιάδης (70’ Κουλούρης)