Επέστρεψε η Λίβερπουλ, "διαβολική" πρεμιέρα για Γιουνάιτεντ! (pics & vid)

Ενημερώθηκε: 14/08/16 - 21:40

Η φετινή Λίβερπουλ, δείχνει πως μπορεί να φτάσει ψηλά! Με μία εντυπωσιακή ανατροπή, οι "κόκκινοι" επέστρεψαν από το 1-0 απέναντι στην Άρσεναλ και με τρία γκολ μέσα σε 14 λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο, προηγήθηκαν 4-1 και τελικά, επικράτησαν 4-3, σε ένα ΕΠΙΚΟ ματς!

Η Άρσεναλ άνοιξε το σκορ, με τον Γουόλκοτ να σκοράρει στο 31' και να παίρνει την "ρεβάνς" από τον Μινιολέ που είπε "όχι" στο πέναλτυ που υπέπεσε ο Μορένο, στο 29ο λεπτό.

Πριν βγει το ημίχρονο, όμως, ξεκίνησε το απίστευτο κρεσέντο του Κουτίνιο! Με ένα ασύλληπτο φάουλ στο "παραθυράκι" του Τσεχ, ο Βραζιλιάνος έφερε στα ίσα το ματς, για να ακολουθήσει ένα ξεκίνημα στο δεύτερο ημίχρονο… φωτιά για τους "κόκκινους"! Στο 49’, έπειτα από μία εκπληκτική συνεργασία των Κουτίνιο- Βαϊνάλντουμ, η μπάλα στρώθηκε στον Λαλάνα, που έκανε το 2-1, φέρνοντας "τούμπα" το παιχνίδι! Σαν να μην έφτανε αυτό για τους "κανονιέρηδες", στο 59’ ο Κουτίνιο εκμεταλλεύτηκε τη συρτή σέντρα του Κλάιν και "έγραψε" το 3-1, για να έρθει το φανταστικό γκολ του Μανέ στο 63’, να διαμορφώσει το 4-1 για την ομάδα του Κλοπ, που πανηγύριζε έξαλλα από τον πάγκο, μην μπορώντας ούτε ο ίδιος να πιστέψει όσα έβλεπε!

Το μόνο που κατάφερε η Άρσεναλ, ήταν να μειώσει την έκταση της ήττας της, με γκολάρα του Τσάμπερλεϊν αμέσως μετά το γκολ του Μανέ και με κεφαλιά του Τσέιμπερς στο 75'!

Άρσεναλ (Αρσέν Βενγκέρ): Τσεχ, Τσέιμπερς, Χόλντινγκ, Μπεγιερίν, Μονρεάλ, Κοκλέν, Ελνένι (67' Τσάκα), Ράμσεϊ (61' Καθόρλα), Ιβόμπι (59' Οξλεϊντ-Τσάμπερλεϊν), Αλέξις Σάντσες, Γουόλκοτ

Λίβερπουλ (Γίργκεν Κλοπ): Μινιολέ, Λόβρεν, Κλαβάν, Αλμπέρτο Μορένο, Κλάιν, Χέντερσον, Βαϊνάλντουμ (88' Στιούαρτ), Λαλάνα (76' Οριγκί), Κουτίνιο (69' Τσαν), Φιρμίνο, Μανέ

Παίζοντας κατά διαστήματα "διαβολεμένο" ποδόσφαιρο, θυμίζοντας, επιτέλους, σε φίλους -και εχθρούς…ποια είναι, η νέα Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ του Ζοσέ Μουρίνιο πέρασε "αέρας" από το Μπόρνμουθ και επικρατώντας άνετα 3-1 της ομώνυμης ομάδας στην πρεμιέρα της Premier League, έδειξε έτοιμη για σπουδαία πράγματα φέτος!

Στο πρώτο ημίχρονο πέρα από την ευκαιρία του αρχηγού, Γουέιν Ρούνεϊ, στο 27’, φάσεις έβγαιναν με το σταγονόμετρο, ο Μάτα, ωστόσο, εκμεταλλεύτηκε το τραγικό, διπλό λάθος του Φράνσις και άνοιξε το σκορ στο 40’.

Στο δεύτερο ημίχρονο, πια, ανέλαβαν ο δράση ο παλιός και ο νέος! Ο Ρούνεϊ, που έχασε και άλλη, τεράστια ευκαιρία στο 51’, έκανε το 2-0 στο 59’ με κοντινή κεφαλιά, για να έρθει ο Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς και να κάνει το 3-0 στο 64’ με ωραίο, συρτό σουτ, εκτός περιοχής. Το μόνο που κατάφερε η Μπόρνμουθ ήταν να μειώσει στο 69’ με πανέμορφο γκολ του Σμιθ, στη συνέχεια πίεσε μήπως μειώσει περαιτέρω και αγχώσει τη Γιουνάιτεντ, ο Ντε Χέα, όμως, ήταν εκεί, κρατώντας το τελικό 1-3.

Μπόρνμουθ (Έντι Χάου): Μπόρουτς, Φράνσις, Κουκ, Σμιθ, Ντάνιελς, Σέρμαν, Άρτερ, Κουκ (81' Γκραντέλ), Άιμπ (68' Αφόμπε), Κινγκ, Γουίλσον (68' Γκράμπαν)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Ζοσέ Μουρίνιο): Ντε Χέα, Βαλένσια, Μπλιντ, Μπαγί, Σο, Φελαϊνί, Ερέρα, Μάτα (75' Μχιταριάν), Ρούνεϊ (89' Ντεπάι), Μαρσιάλ (85' Σνάιντερλεν), Ιμπραΐμοβιτς