"Έσβησε" τη Λας Πάλμας, η Μπαρτσελόνα (ΒΙΝΤΕΟ)

Ενημερώθηκε: 01/10/17 - 22:11

Μπορεί το αν θα ξεκινήσει ή όχι το ματς με την Λας Πάλμας να πέρασε από… 40 κύματα, μπορεί τελικώς να διεξήχθη χωρίς παρουσία κόσμου στις εξέδρες, ωστόσο η Μπαρτσελόνα επικράτησε 3-0 για την έβδομη αγωνιστική του πρωταθλήματος κι έφτασε τους 21 βαθμούς, έχοντας το απόλυτο μέχρι στιγμής.

Το άδειο "Καμπ Νου" επηρέασε αρκετά τους "μπλαουγκράνα" που δεν μπορούσαν να φτιάξουν παιχνίδι στο πρώτο μέρος, έχοντας ουσιαστικά μόλις μία μεγάλη ευκαιρία ως το ημίχρονο. Και… παραλίγο να βρεθούν να κυνηγούν στο σκορ, ωστόσο τους έσωσε το δοκάρι στο σουτ του Καλέρι στο 43’. Στο δεύτερο μέρος, όμως, η Μπάρτσα ξύπνησε και δεν επέτρεψε στην Λας Πάλμας να πιστέψει σε θετικό αποτέλεσμα.

Τέσσερα λεπτά μετά την επανενάρξη του αγώνα, ο Μπουσκέτς έπιασε ωραία κεφαλιά και έλυσε το… γόρδιο δεσμό. Από ‘κει και πέρα τα πράγματα έγιναν πολύ απλά, με τον Μέσι να βάζει τη… σφραγίδα του σε ακόμα μία επικράτηση των Καταλανών. Τόσο στο 70’, όσο και στο 77’ βγήκε στην πλάτη της άμυνας των φιλοξενούμενων και δίχως να δυσκολευτεί, σκόραρε δις, διαμορφώνοντας εύκολα το 3-0.

Πριν όμως από το παιχνίδι, ορισμένοι παίκτες,, κυρίως Καταλανοί και πρωτοστατούντος του Πικέ, δεν ήθελαν να αγωνιστούν υπό αυτές τις συνθήκες απέναντι στην ομάδα από τα Κανάρια Νησιά.

Ο αρχηγός της Μπάρτσα, συγκεκριμένα, υποστήριζε ότι αυτός και οι συμπαίκτες του δεν έπρεπε να "κατέβουν", σε περίπτωση που η αναμέτρηση γινόταν κεκλεισμένων των θυρών, αλλά, τελικά, πειθάρχησε και βγήκε κανονικά στο γήπεδο.