Euroleague: Έβγαλε αντίδραση με Ζαλγκίρις η Παρτιζάν

Ενημερώθηκε: 26/01/24 - 23:55

Άλλη ομάδα στη «Stark Arena» η Παρτίζαν!

Οι «ασπρόμαυροι» νίκησαν χωρίς να αγχωθούν στο φινάλε με σκορ 81-72 τη Ζάλγκιρις, ανεβαίνοντας στο 12-11, όπου ισοβαθμούν με Μπασκόνια, Βαλένθια και Ολυμπιακό στα όρια της δεκάδας! Πλέον, έχουν 9 νίκες σε 11 παιχνίδια στο γήπεδό τους, ψάχνοντας τον τρόπο να αρχίσουν να κερδίζουν και μακριά από το Βελιγράδι.

Οι λιθουανοί μπήκαν πιο δυνατά και προηγήθηκαν από πολύ νωρίς με διψήφια διαφορά (4-15), ωστόσο σταδιακά η Παρτίζαν άρχισε να ανακτά τον έλεγχο και πήρε το προβάδισμα μέχρι το ημίχρονο (45-43). Το ντέρμπι συνεχίστηκε ως το τέταρτο δεκάλεπτο, όταν δηλαδή οι Σέρβοι έπαιξαν άμυνα με μεγάλη ένταση και κατάφεραν να πάρουν τη σημαντική νίκη.

Κορυφαίος των νικητών γι' ακόμη μια αγωνιστική ήταν ο Πι Τζέι Ντοζίερ, που μέτρησε 23 πόντους με 8/10 δίποντα και 2/2 τρίποντα, μοιράζοντας και 4 ασίστ. Από πολύ κοντά ακολούθησε ο Ζακ ΛεΝτέι, που μέτρησε 21 πόντους και 5 ριμπάουντ με 5/7 δίποντα και 1/1 τρίποντο, μαζί με 8/8 βολές. 12 πόντους μέτρησε ο Φρανκ Καμίνσκι, που έβαλε τους 10 στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Από πλευράς των ηττημένων, που έπεσαν στο 8-15 και έμειναν ακόμη πιο πίσω στη μάχη της δεκάδας, πάλεψε αλλά ήταν απελπιστικά μόνος του με 25 πόντους ο Κίναν Έβανς.