Europa League: «Έβρεξε» γκολ σε Πράγα και Ρώμη, άνετα το 2Χ2 η Λίβερπουλ

Ενημερώθηκε: 06/10/23 - 00:10

Λίβερπουλ, Μπάγερ Λεβερκούζεν, Ρόμα, Σλάβια Πράγας και Καραμπάγκ έκαναν το 2Χ2 στην φάση των ομίλων του Europa League κι από νωρίς μπήκαν σε «θέσεις οδηγού» για να βρεθούν στην φάση των «32» της διοργάνωσης.

Με τον Κώστα Τσιμίκα στο αρχικό σχήμα οι «κόκκινοι» του Γιούργκεν Κλοπ επικράτησαν στο «Ανφιλντ» με 2-0 της Ουνιόν Σεντ Ζιλουάζ και μετά το «διπλό» στην πρεμιέρα επί της Λίντσερ προηγούνται στο 5ο γκρουπ, επιβεβαιώνοντας από νωρίς τον τίτλο του φαβορί που έχουν για να βρεθούν στα νοκ άουτ.

Η Σλάβια Πράγας έκανε «πάρτι» στην «Φορτουνα Αρενα» εξασφαλίζοντας το δεύτερο σερί «τρίποντο» από το πρώτο κιόλας ημίχρονο, όταν στο 39ο λεπτό είχε ήδη προγηθεί με 3-0 της Σερίφ Τιρασπόλ.

Στο β ΄ μέρος οι γηπεδούχοι δεν κατέβασαν ταχύτητα και με το εμφατικό 6-0 παραμένουν στο ρετιρέ του 7ου ομίλου διατηρώντας το απόλυτο μετά το 2-0 επί της Σερβέτ πριν από 15 ημέρες.

«Απόλυτη» στο ίδιο γκρουπ είναι και η Ρόμα, η οποία ξέσπασε με 4-0 επί της Σερβέτ στο «Ολίμπικο», με τον Μπελότι να σκοράρει δύο φορές και τον Λουκάκου να βρίσκει ξανά δίχτυα.

Μετά το 4-0 της πρεμιέρας επί της Χάκεν, η φορμαρισμένη Μπάγερ Λεβερκούζεν χρειάστηκε πέντε λεπτά στο πρώτο 20λεπτο για να σκοράρει δύο φορές επί της Μόλντε στη Νορβηγία και με το 2-0 να περάσει ένα ήσυχο βράδυ.

Η ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο με το 2Χ2 σε ισάριθμες αγωνιστικές θα έχει την ευκαιρία στις 26/10 να «κλειδώσει» σε μεγάλο βαθμό την πρόκριση υποδεχόμενη την Καραμπάγκ στη «Μπάι Αρίνα».

Το γκολ του Ζουνίνιο στο 70΄ ήταν αρκετό για την Καραμπάγκ να φύγει νικήτρια με 1-0 από την έδρα της Χάκεν και να διατηρηθεί στην κορυφή του 8ου ομίλου, έχοντας «συγκάτοικο» την Λεβερκούζεν.