Europa League: Με ανατροπή η Λίβερπουλ την Λίντσερ (3-1) - «Τριάρα» για Ρεν (ΒΙΝΤΕΟ)

Ενημερώθηκε: 21/09/23 - 22:46

Τα φαβορί, εύκολα ή, δύσκολα, πήραν τα αποτελέσματα που ήθελαν στην πρεμιέρα των ομίλων του Europa League. Λίβερπουλ και Ρόμα δυσκολεύτηκαν εκτός έδρας επί των Λίντσερ (3-1) και Σερίφ (2-1), ενώ Μπάγερ Λεβερκούζεν και Ρεν δεν είχαν κανένα πρόβλημα απέναντι σε Χάκεν (4-0) και Μακάμπι Χάιφα (3-0).

Η Λίβερπουλ «πάτησε γκάζι» στο δεύτερο μέρος και με ανατροπή νίκησε με 3-1 εκτός έδρας την Λίντσερ, μπάινοντας με το... δεξί στον 5ο όμιλο του Europa League. Με βασικό τον Κώστα Τσιμίκα οι «κόκκινοι» βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 14΄ από το γκολ του Φλέκερ, ωστόσο, μέσα σε επτά λεπτά στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου έφεραν τα πάνω κάτω με το πέναλτι του Νούνιες και το γκολ του Πορτογάλου, Ντίας, στο 63΄. Από την ασίστ του Ουρουγουανού στο 88΄ ο Σαλάχ «σφράγισε» το «τρίποντο» για τους Άγγλους, που είναι ένα από τα μεγάλα φαβορί για την κατάκτηση του τροπαίου.

Κανένα πρόβλημα δεν είχε η Ρεν απέναντι στην Μακάμπι Χάιφα (πρώτη συνάντηση στην ιστορία των δύο συλλόγων), στο άλλο ματς του 6ου ομίλου, όπου συμμετέχει και ο Παναθηναϊκός.

Η γαλλική ομάδα με δύο γκολ στα πρώτα 31 λεπτά από τους Μπλα και Τρουφέρ επικράτησε άνετα με 3-0 της προσεχούς αντιπάλου των «πρασίνων» στην 2η αγωνιστική. Η Ρεν με τη νίκη της συμπλήρωσε 11 ευρωπαϊκά ματς χωρίς ήττα, έχοντας 5 «τρίποντα» και 6 ισοπαλίες, ενώ για τους Ισραηλινούς ήταν η 11η ήττα στα τελευταία 16 εκτός έδρας ευρωπαϊκά τους παιχνίδια.

Το αήττητο που έχει στη Μπάι Αρίνα στο Europa League διατήρησε η Λεβερκούζεν με την αποψινή της άνετη επικράτηση επί της Χάκεν με 4-0. Ηταν η 13η νίκη επί συνόλου 16 αγώνων που έδωσε μέχρι τώρα στην έδρα του το συγκρότημα του Τσάμπι Αλόνσο στη διοργάνωση, νίκη που επί της ουσίας ήρθε από το πρώτο 45λεπτο με τα γκολ των Βιρτς και Αντλί.

Η Ρόμα δυσκολεύτηκε στο Τιρασπόλ, αλλά τελικά με το γκολ του Λουκάκου στο 65΄ κατάφερε να φύγει με το «διπλό» από την έδρα της Σερίφ με 2-1. Οι Μολδαβοί, με τον Αποστολάκη να μπαίνει αλλαγή στο 88΄, προέρχονταν από αήττητο εντός έδρας σερί 15 αγώνων (13-2-0), ενώ ήταν η 3η σερί ήττα που γνώρισαν από ιταλική ομάδα, μετά από εκείνες κόντρα στην Ίντερ.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 1η αγωνιστικής:

1ος ΟΜΙΛΟΣ

Γουέστ Χαμ (Αγγλία)-Μπάτσκα Τόπολα (Σερβία) 22:00 Ολυμπιακός (Ελλάδα)-Φράιμπουργκ (Γερμανία) 22:00