Football League: Νίκες για Άρη, ΟΦΗ και Παναχαϊκή

Ενημερώθηκε: 12/11/17 - 21:43

Ο Άρης έκανε το 3x3 στη Football League, καθώς ξεπέρασε και το εμπόδιο της Καλλιθέας, την οποία νίκησε 2-0 στο "Κλ. Βικελίδης". Έτσι, παρέμεινε στην κορυφή του πρωταθλήματος με εννέα βαθμούς.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Δημήτρη Σπανού ήταν ο Δημήτρης Διαμαντόπουλος, ο οποίος πέτυχε από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο. Στο 41’ εκμεταλλεύτηκε τη σέντρα του Μπούρμπου που μόλις είχε κάνει κούρσα από τα δεξιά και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Ενώ στο 78’ καθάρισε το ματς με παρόμοιο τρόπο έπειτα από μπαλιά του Πασά.

ΟΦΗ

Ο ΟΦΗ επικράτησε με το εντυπωσιακό 6-0 του Αιγινιακού και ανέβηκε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας. Δύο βαθμούς μπροστά του ο Άρης και η Παναχαϊκή.

Οι Κρητικοί ήταν ανώτερη σε όλο το παιχνίδι και δεν άφησαν σε καμία περίπτωση τους αντιπάλους τους να πιστέψουν πως μπορούν να πάρουν κάτι θετικό. Ο Παπαστεριανός στο 7’ άνοιξε το σκορ για να έρθει ο Χαντί με τη συμπλήρωση 20 λεπτών να δώσει αέρα δύο τερμάτων στους γηπεδούχους.

Η ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου δεν έδειχνε διάθεση να σταματήσει και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου σκόραρε ακόμη δύο φορές, με τον Ορτέγκα να είναι ο δράστης (42’, 44’).

Ο ΟΦΗ ήταν εντυπωσιακός, έπαιζε εξαιρετική μπάλα και συνέχιζε να σκοράρει. Ο Χαντί στο 76ο λεπτό με πέναλτι έγραψε το 5-0, ενώ δέκα λεπτά αργότερα ο Πουρτουλίδης αστόχησε από την άσπρη βούλα αλλά ο Μάνος στην εξέλιξη της φάσης διαμόρφωσε το τελικό 6-0.

πανκε

Η Παναχαϊκή αιφνιδίασε τον Εργοτέλη και βρέθηκε μπροστά στο σκορ από τα… αποδυτήρια. Με τη συμπλήρωση 10 δευτερολέπτων, ο Στεργίδης έφυγε στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας και με λόμπα άνοιξε το σκορ. Ωστόσο, η απάντηση των φιλοξενούμενων ήταν άμεση καθώς στο 25’ έφεραν το ματς στα ίσα με τον Κάιπερς.

Ο Εργοτέλης στεκόταν εξαιρετικά στο παιχνίδι, έδειχνε πως μπορούσε να… κλέψει κάτι αλλά τελικά λύγισε! Μετά από κάθετη πάσα, ο Μωραΐτης βγήκε απέναντι από τον Λαδά και με ψύχραιμο πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 2-1.