Γερμανία-Λετονία 81-79: Πέταξαν για τα ημιτελικά τα «πάντσερ»

Ενημερώθηκε: 06/09/23 - 13:47

Το Παγκόσμιο Κύπελλο 2023 μας πρόσφερε το μεσημέρι της Τετάρτης (6/9) μία καλή μάχη στη Mall of Asia Arena καθώς η Γερμανία δυσκολεύθηκε, αλλά στο τέλος επικράτησε με 81-79 της Λετονίας για να προκριθεί στα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Ο Ντένις Σρούντερ έζησε ένα από τα πιο εφιαλτικά βράδια της καριέρας του, ήταν συγκλονιστικά αναποτελεσματικός, όμως στο φινάλε ηταν καθοριστικός και ευτυχώς για την ομάδα του όχι μοιραίος, μαζί με τον Φραντς Βάγκνερ που έκανε σπουδαία δουλειά, όπως και οι Μο Βάγκνερ - Τίμαν στη ρακέτα.

Οι Λετονοί, από την πλευρά τους, στηρίχθηκαν στους καταπληκτικούς Ντάβις Μπέρτανς - Ζάγκαρς, έκαναν την προσπάθειά τους, όμως δεν είχαν ούτε την εμπειρία, ούτε την ποιότητα, ούτε το βάθος, όμως λίγο έλειψε να κάνουν την έκπληξη και θα την είχαν κάνει αν το τρίποντο του Μπέρτανς ήταν εύστοχο.

Η αστοχία της Γερμανίας στο δίποντο ήταν παροιμιώδης στο πρώτο δεκάλεπτο (2/11), την ώρα που οι Λετονοί στηρίζονταν στο περιφερειακό τους σουτ, αλλά είχαν πάρει τρίποντα μόνο από τον Ντάβις Μπέρτανς (3/4). Δεν άλλαξε η εικόνα της αναμέτρησης ούτε στη δεύτερη περίοδο, με τον Σρούντερ να έχει 0/9 σουτ στο ημίχρονο, αλλά τον Χέρμπερτ να παίρνει πολύ σκορ από τους αναπληρωματικούς του (23-2) έως το 36-34 της ανάπαυλας.

Οι δύο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν χέρι-χέρι και στο ξεκίνημα του β' μέρους, με τον Σρούντερ να παραμένει ακραία αναποτελεσματικός, αλλά τους Φραντς Βάγκνερ - Όμπστ να βάζουν τα σουτ για το 56-54 στο 27'. Όσο ο Σρούντερ έβρισκε σίδερο, τόσο οι Λετονοί έμεναν κοντά, μέχρι ο Φραντς να πάρει φωτιά στην τέταρτη και να εκτοξευθεί το προβάδισμα των Γερμανών στους 11 πόντους.

Οι Λετονοί όχι απλώς έδωσαν τη μάχη τους, αλλά στο φινάλε μείωσαν στους δυο και μετά από το 22ο άστοχο σουτ του Σρούντερ, είχαν την ευκαιρία τους. Ο Μπέρτανς όμως αστόχησε και το ταξίδι θα συνεχιστεί για τις θέσεις 5-8.