Ήρωας Ράσφορντ για Γιουνάιτεντ, επέστρεψε στην ελίτ ο Άγιαξ (ΒΙΝΤΕΟ)

Ενημερώθηκε: 21/04/17 - 01:48

Την έσωσε ο πιτσιρικάς! Με τέρμα του Ράσφορντ στο 107ο λεπτό της παράτασης, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επικράτησε 2-1 της Άντερλεχτ και προκρίθηκε στα ημιτελικά του φετινού Europa League!

Η Γιουνάιτεντ κατάφερε μόλις στο 10' να ανοίξει το σκορ με τον Μικιταριάν, εκμεταλλευόμενος την ασίστ που του πρόσφερε ο Ράσφορντ και έβαλε σε θέση οδηγού την ομάδα του.

Οι "κόκκινοι διάβολοι" ήταν το απόλυτο αφεντικό στο παιχνίδι, μέχρι που συνέβη το αναπάντεχο για την ομάδα του Μουρίνιο, αφού έπειτα από ανεπανάληπτο... μπιλιάρδο στην περιοχή των γηπεδούχων ο Χανί βρήκε την μπάλα στρωμένη και δεν δυσκολεύτηκε από κοντινή απόσταση να νικήσει τον Ρομέρο για το 1-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Μάντσεστερ έχανε ευκαιρίες με κορυφαία του Ράσφορντ που δεν μπόρεσε να πλασάρει σε κενή εστία, αλλά, ο Ζοσέ Μουρίνιο είδε τον Μάρκος Ρόχο και τον Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς να αποχωρούν με σοβαρά προβλήματα τραυματισμών, κάνοντας τον πονοκέφαλο του Πορτογάλου ακόμα πιο έντονο.

Το ματς οδηγήθηκε στην παράταση με το σκηνικό να είναι το ίδιο και τον Φελαΐνί να παίρνει αυτή τη φορά τη σκυτάλη των χαμένων ευκαιριών. Τη λύση έδωσε τελικά ο Ράσφορντ που εξιλεώθηκε για όσα είχε χάσει σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού στο 107', υπογράφοντας την πρόκριση της Γιουνάιτεντ!

Τι κι αν είδε τη Σάλκε να αγγίζει μια απίθανη ανατροπή και να προηγείται με 3-0 στην παράταση; H ομαδάρα του Άγιαξ πέτυχε δυο τέρματα, στο δεύτερο ημίχρονο της παράτασης και γνώρισε "γλυκιά" ήττα με 3-2, καθώς προκρίθηκε στα ημιτελικά του Europa League (3-4 συνολικό σκορ).

Το ματς είχε εξαιρετικό ρυθμό, ο Άγιαξ πολλές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο αλλά δεν μπορούσε να βρει το γρήγορο γκολ που θα του άνοιγε τον δρόμο για την ανατροπή.

Η Σάλκε ήταν αναγκασμένη να βγει μπροστά και να επιτεθεί, να ψάξει ένα γκολ ώστε να προσθέσει άγχος στην αντίπαλό της. Και πέτυχε δύο μέσα σε ένα τρίλεπτο. Συγκεκριμένα, στο 53’ ο Γκορέτσκα μετά από ασίστ του Μπουργκστάλερ έγραψε το 1-0 και τρία λεπτά αργότερα, ο Μπουργκστάλερ ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα!

Σαν να μην έφταναν όλα αυτά για την ομάδα του Πίτερ Μπος, είδε τον Φέλτμαν να αντικρίζει δεύτερη κίτρινη κάρτα και να αφήνει τον Άγιαξ με δέκα παίκτες. Παρόλα αυτά, οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να βρουν και τρίτο τέρμα, με το ματς να οδηγείται στην παράταση.

Εκεί, οι γηπεδούχοι άγγιξαν το θαύμα καθώς με γκολ του Καλιτζούρι έγραψαν το 3-0, φέρνοντας… τούμπα το σκορ του πρώτου ματς. Κάπου εκεί, όμως, μίλησε η φανέλα και η ιστορία της ομάδας του Άμστερνταμ.

Τα… πιτσιρίκια του Άγιαξ έδειξαν ότι είναι έτοιμα για… μεγάλες βραδιές και πετυχαίνοντας δύο τέρματα στο δεύτερο μέρος της παράτασης με τους Βίργκεβερ, Γιουνές διαμόρφωσαν το τελικό 3-2, χαρίζοντας μια σπουδαία πρόκριση στην ομάδα τους, δείχνοντας πως ο τεράστιος Άγιαξ, επέστρεψε...

Schalke Vs Ajax 3-2 All Goals & Highlights - 20...