Και τώρα τρέχει...

LIVE: Αναντολού Εφές-Ολυμπιακός 14-17στο 10' (συνεχής ενημέρωση)

Ενημερώθηκε: 27/04/17 - 00:00

Ο Ολυμπιακός, κατέρρευσε στο τρίτο δεκάλεπτο, δεν μπόρεσε να επιστρέψει στο παιχνίδι, γνώρισε την ήττα με 64-60 από την Αναντολού Εφές, στο "Αμπντί Ιπεχτσί" και πλέον βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο, για την πρόκριση στο Φάιναλ Φορ της Ευρωλίγκας.

Πλέον θέλουν μόνο τη νίκη στο τέταρτο παιχνίδι που ακολουθεί την Παρασκευή (28/4), προκειμένου να φέρουν πίσω τη σειρά στο ΣΕΦ.

Η Εφές έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ για περίπου τρία δεκάλεπτα, φτάνοντας ακόμη και στο +17 (51-34). Όμως, ο Σπανούλης πήγε στην τέταρτη περίοδο να σπρώξει τους πρωταθλητές Ελλάδας σε μία ακόμη επική ανατροπή, φέρνοντας μόνος του το ματς στον πόντο (61-60). Αλλά, τρεις βολές από Ερτέλ και Χάνεϊκατ και ένα άστοχο τρίποντο του αρχηγού στο ενδιάμεσο, κόστισαν την ήττα στους πρωταθλητές Ελλάδας.

Ο Σπανούλης τελείωσε το παιχνίδι με 15 πόντους, 7 ασίστ, αλλά και 8 λάθη, με τους Πρίντεζη, Γκριν και Μάντζαρη να είχαν από 8 πόντους ο καθένας. Από την ομάδα του Περάσοβιτς, κορυφαίος –και έκανε τη μεγαλύτερη ζημιά στη ρακέτα- ήταν ο Ντάνστον με 16 πόντους και 9 ριμπάουντ, με τον Ερτέλ να είχε 13 και τον Μπράουν άλλους 12 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 33-27, 51-37, 64-60