Κοντά στην πρόκριση ο ΠΑΣ, νίκη για Πλατανιά

Ενημερώθηκε: 29/11/16 - 18:01

Ο ΠΑΣ Γιάννινα, κάτω από πολύ άσχημες καιρικές συνθήκες, πήρε τη νίκη 0-1 απέναντι στον Αγροτικό Αστέρα στον Εύοσμο και τσέκαρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση του Κυπέλλου.

Σκόρερ του μοναδικού τέρματος της αναμέτρησης ο Δώνης στο 40ο λεπτό του αγώνα, το οποίο έδωσε τους τρεις βαθμούς στην ομάδα των Ιωαννίνων. Έτσι έφτασε στους έξι στη βαθμολογία του 4ου ομίλου του Κυπέλλου και πήρε την πρόκριση.

Ο Γιάννης Πετράκης παρέταξε την ομάδα του με αρκετές αλλαγές και μόνο έναν παίκτη από τις αρχικές του επιλογές του αγώνα με τη Βέροια.

Ξάνθη 0 (0-1)

Ο Γιώργος Παράσχος καλό θα είναι να ανάψει μια λαμπάδα στον...Άγιο Φανούριο. Γιατί χρειάστηκε ο Φανούρης Γουνδουλάκης, ώστε να σπάσει η γκίνια και ο Πλατανιάς να επιστρέψει στις επιτυχίες νικώντας με 1-0 την Σπάρτη.

Απέναντι στην ακομπλεξάριστη και καλοστημένη ομάδα της Λακωνίας, οι γηπεδούχοι τα βρήκαν σκούρα για ένα ημίχρονο. Την απείλησαν ελάχιστα ως καθόλου. Αμέσως μετά την ανάπαυλα ωστόσο ο Έλληνας άσος βρέθηκε εκεί που έπρεπε για να αξιοποιήσει το γύρισμα του Γιορέντε και να ανοίξει το σκορ.

Μπορεί λοιπόν οι φιλοξενούμενοι να βγήκαν μπροστά, να πίεσαν και να έχασαν τεράστια ευκαιρία στις καθυστερήσεις (όταν ο Βελλίνης βγήκε τετ-α-τετ και πλάσαρε στα πουλιά) αλλά δεν κατάφεραν να αλλάξουν το αποτέλεσμα.

Αυτό που ανανέωσε τις ελπίδες του Πλατανιά για πρόκριση και του επιτρέπει να την πανηγυρίσει αν επικρατήσει στο τοπικό ντέρμπι της τελευταίας αγωνιστικής του ομίλου με αντίπαλο τα Χανιά.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Γιώργος Παράσχος): Κοκκαλάς, Καρυπίδης, Αποστολόπουλος, Πριντέτα, Γιορέντε, Στανισάβλιεβιτς, Μενδρινός (85' Ηλιάδης), Γουνδουλάκης, Ντίνας (69' Στάθης), Τσουράκης (78' Κάργας), Ντιλαβέρ

ΣΠΑΡΤΗ (Σωτήρης Αντωνίου): Κραβαρίτης, Σιώπης, Γκαλίτσιος, Γιαννίτσης, Καρτσαμπάς (58' Ηλιόπουλος), Παπαχρήστος, Αναστασόπουλος, Μπανούσης, Οικονομόπουλος (84' Κατσίκης), Μπουντόπουλος (61' λ.τ. Βελλίνης), Αναστασάκος.