Κοντά στον τίτλο η Γιουβέντους

Ενημερώθηκε: 25/04/16 - 00:32

Πολύ κοντά στο πέμπτο συνεχόμενο πρωτάθλημα βρίσκεται η Γιουβέντους. Η "Βέκια Σινιόρα", επικράτησε μέσα στο "Αρτέμιο Φράνκι" της Φιορεντίνα με 1-2 και τρεις αγωνιστικές πριν το φινάλε στο Καμπιονάτο, χρειάζεται 1 μόλις βαθμό για να στεφθεί πρωταθλήτρια Ιταλίας.

Με 24 νίκες στα 25 τελευταία παιχνίδια, η Γιουβέντους βρίσκεται πλέον στο +12, από τη δεύτερη Νάπολι (που έχει παιχνίδι λιγότερο) και θέλει ή να μην κερδίσει αύριο ομάδα του Σάρι, ή απλά να κατακτήσει 1 βαθμό στα τρια τελευταία παιχνίδια.

Άνοιξε το σκορ, ο Κροάτης επιθετικός, Μάριο Μάντζουκιτς στο 39', ενώ η Φιορεντίνα ισοφάρισε, με τον Κάλινιτς στο 81ο λεπτό, έπειτα από λάθος του Λεάντρο Μπονούτσι στο κέντρο της άμυνας της Γιουβέντους. Δυο λεπτά αργότερα όμως, ο Μοράτα από κοντά έβαλε ξανά μπροστά την Γιούβε.

Η Φιορεντίνα είχε την ευκαιρία να πάρει την ισοπαλία, όμως ο Τζίτζι Μπουφόν, απέκρουσε το πέναλτυ του Κάλινιτς και το σουτ στην επαναφορά του Μπερναρντέσκι στο 90ο λεπτό, ενώ ο Κροάτης είχε και δοκάρι στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού.

Φιορεντίνα (Πάουλο Σόουζα): Ταταρουσάνου, Τόμοβιτς, Ροδρίγκες, Αστόρι, Μάρκος Αλόνσο, Μπάντελι, Μπόρχα Βαλέρο, Μπερναρντέσκι, Ιλισιτς (53’ Σάρατε), Τέγιο (61' Ματίας Φερνάντες), Κάλινιτς

Γιουβέντους (Μάξι Αλέγκρι): Μπουφόν, Μπαρτσάλι, Μπονούτσι, Ρουγκάνι, Λίχσταϊνερ (87' Κουαδράδο), Εβρά, Κεντίρα, Λεμινά, Πογκμπά (84' Ασαμόα), Ντιμπάλα (70' Μοράτα), Μάντζουκιτς